6 تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

۶ تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

نانسی سولاری

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا از نظر احساسی فرد باهوشی هستید یا خیر؟ هوش عاطفی به عنوان توانایی تشخیص احساسات خود و دیگران و پاسخگویی متفکرانه و مؤثر به آنها تعریف می شود. داشتن مهارت های هوش هیجانی کلیدی برای ارتباط با دیگران و ایجاد روابط پایدار است.

اگر با بهبود هوش هیجانی خود یا ارزیابی سطح درک خود به مشکل برخورده اید، در اینجا ۶ مهارت مهم هوش هیجانی که باید توسعه دهید، آورده شده است.

6 تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

  1. اعتماد به نفس قوی درونی

افرادی با هوش هیجانی، می توانند بدون اینکه خود را حدس بزنند عمل و صحبت کنند. این از خودآگاهی آنها و اعتماد به شهود خودشان ناشی می شود. از نظر عاطفی، باهوش بودن به این معنی است که شما اعتماد به نفس دارید و می توانید «حرف بزنید» و «راه بروید».

ممکن است بگویید که می‌خواهید ورزش کنید یا سالم غذا بخورید، اما برای اینکه عملاً اقدام کنید و به باشگاه بروید نیاز به هوش هیجانی بالاتری دارید. دفعه بعد که به این فکر کردید که می خواهید یک مهارت جدید یاد بگیرید یا به تراپی بروید، لحظه ای به این فکر کنید که برای تبدیل فکر به عمل، به چه چیزی نیاز دارید. ممکن است پیدا کردن شریکی باشد که وقتی سست شدید با شما تماس بگیرد یا شاید از یک برنامه ورزشی برای پیگیری روند خود استفاده کنید.

فعال بودن به شما این امکان را می دهد که احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید که به شما اعتماد به نفس بیشتری در ارزیابی خطرات و مزایای تصمیماتتان می دهد. وقتی احساسات خود را درک کنید، به راحتی در اعمال خود قانع خواهید شد.

  1. قابلیت هرچه پیش آید خوش آید

داشتن مهارت سازگاری با موقعیت های مختلف، نشان می دهد که شما از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید. اگر بتوانید برنامه بازی خود را بدون ناامید شدن از این که پروژه طبق برنامه پیش نمی رود تنظیم کنید، به این معنی است که با احساسات خود هماهنگ هستید.

اینکه بتوانید با جریان پیش بروید همچنین به این معنی است که در تلاش برای تکمیل چک لیست ها درگیر نمی شوید. اگر اهداف شغلی یا روابط خود را برنامه ریزی کنید و سعی کنید در یک چارچوب زمانی دقیق به آنها دست یابید، ممکن است در نهایت احساس ناامیدی و خستگی کنید. فردی که مهارت‌های هوش هیجانی خوبی دارد، می‌داند که چه زمانی تمام تلاش خود را گذاشته و به خود اجازه می دهد که ادامه دهد – حتی اگر پروژه ناقص باشد.

مواقعی وجود خواهد داشت که تماس ها بیشتر از حد انتظار طول می کشند یا زمانی که تکنولوژی طبق برنامه کار نمی کند. انعطاف پذیر بودن فضای بیشتری برای جابجایی در اختیار شما قرار می دهد. برای اینکه از نظر عاطفی باهوش تر باشید، به خود یادآوری کنید که زندگی روان است و شما فقط بر تصمیمات خود کنترل دارید. شما می توانید مسئول این باشید که چقدر اجازه می دهید عوامل بیرونی، مانند افراد و شرایط غیرمنتظره، روی زندگی شما تأثیر بگذارند. افراد باهوش عاطفی متزلزل نخواهند شد. در عوض، دوباره ارزیابی می‌کنند و به سمت جلو قدم برمی دارند.

6 تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

  1. واکنش انتخابی

یکی دیگر از مهارت های قابل توجه هوش هیجانی، توانایی واکنش تنها در مواقع ضروری، مؤثر و متفکرانه است. وقتی دوستی به شما چیزی می گوید که باعث عصبانیت یا تحقیر شما می شود، اسیر احساسات و واکنش تدافعی شدن، آسان است. یک فرد با هوش عاطفی بر انرژی و قدرت گوش دادن، پردازش و سپس اقدام کردن کنترل خواهد داشت.

هر زمان که یک ایمیل ناراحت کننده یا انتقاد شدیدی از کسی دریافت کردید، برای تعیین اینکه آیا حقیقتی در صحبت های او وجود دارد یا خیر وقت بگذارید. با این کار، شما می توانید انتخاب کنید که چگونه واکنش نشان دهید. شاید سخنان یک همکار بتواند نوری را بر ناحیه ای که می توانید در آن پیشرفت کنید بتاباند و به شما امکان رشد بدهد. شما می توانید با دیدگاهی جدید و شنیدن بازخورد او به آن شخص بازگردید.

از سوی دیگر، در صورتی که می‌دانید نادرست است، می‌توانید آنچه را که کسی می‌گوید کنار بگذارید. توانایی درک عمیق احساسات و انتخاب زمان واکنش، شما را در بالا بردن هوش هیجانی راهنمایی می کند.

  1. شناخت افکار ناسالم

این یک مهارت واقعاً ارزشمند از هوش هیجانی است – شناسایی الگوهای فکری منفی و غیرمولد. یک فرد با هوش عاطفی تشخیص می دهد که چه زمانی در یک چرخه، خود را زیر می گیرد و می تواند به سرعت دنده را عوض کند.

به عنوان مثال، به جای این که فکر کنید ممکن است روی یک دوست جدید تأثیر بدی گذاشته باشید یا در اولین قرار ملاقات بیش از حد در مورد خودتان گفته باشید، ذهنتان را کنترل کنید. اگر به تخیل خود اجازه دهید از دست شما در برود، آنگاه دائماً پر از نگرانی و ناامیدی خواهید بود.

از یک ژورنال استفاده کنید تا از جریان مضر کلماتی که در ذهن خود تکرار می کنید آگاه شوید. آنچه شما در درون خود می گویید ممکن است کاملاً متفاوت از نحوه عملکرد و درک شما در جهان باشد. یک فرد با هوش عاطفی سعی می کند استدلال های درونی خود را با اعمال بیرونی اش هماهنگ کند.

در کنار بیان احساسات خود در قالب کلمات، گفتن به کسی و شنیدن افکار مضر با صدای بلند می تواند راهی برای شناخت الگوهای مخرب باشد. از بین بردن منفی گرایی باعث شادی بیشتر می شود و به شما این امکان را می دهد که بر احساسات خود کنترل داشته باشید.

6 تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

  1. دیدن تصویری بزرگتر

هوش عاطفی همچنین به معنای توانایی دیدن فراتر از لحظه حال و تجسم تصویری بزرگتر است. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند مانند روند زندگی فکر می کنند و به این می نگرند که چگونه تصمیمات ممکن است بر آینده تأثیر بگذارد.

راه های زیادی برای تمرین این مهارت در زندگی روزمره وجود دارد. قبل از ترک شغل، خطرات و مزایای آن را در نظر بگیرید. ممکن است برای بررسی موقعیت های دیگر که با هدف شما هماهنگی بیشتری دارند، آنلاین کار کنید یا حقوق و دستمزد را در نظر بگیرید و اینکه آیا به تحصیل بیشتر نیاز دارید یا خیر. اگر در رابطه هستید و احساس می کنید که دیگر این رابطه مناسب شما نیست، به تصویر بزرگتری فکر کنید. با یادداشت کردن ویژگی هایی که دوست دارید در شریک ایده آل خود داشته باشید، شروع کنید. گذشتن از این رابطه می تواند به یافتن فرد رویاهای شما منجر شود.

افراد باهوش عاطفی با اعتماد به نفس می توانند تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنند زیرا از طریق اعمال خود فکر می کنند. آن‌ها نگران این نیستند که آیا چمن‌ها بلافاصله در طرف دیگر سبزتر شوند، اما ارزش حرکت به سمت شادی و رفاه بیشتر را درک می‌کنند. حفظ دیدگاه گسترده یک مهارت مهم هوش هیجانی است که به شما این امکان را می دهد که زندگی رضایت بخشی داشته باشید.

  1. سرعت پردازش سریع

یکی دیگر از مهارت های مهم هوش هیجانی این است که نه تنها به سرعت به احساسات خود، بلکه به احساسات دیگران نیز دسترسی پیدا کنید. این امر ضروری است زیرا به شما کمک می کند تا به طور موثر و با همدلی نسبت به دیگران رفتار کنید.

زمانی که فردی نظرات خود را به اشتراک می گذارد، یک فرد با هوش عاطفی به جای اینکه اولین چیزی را که به ذهنش می رسد، به زبان بیاورد،  ارزیابی سریعی از دیدگاه طرف مقابل انجام می دهد. برای تمرین این مهارت، دفعه بعد که با کسی صحبت می‌کنید، لحظه‌ای کوتاه را به این موضوع اختصاص دهید تا ببینید مخاطبانتان چه کسانی هستند، هر گونه استرسی که ممکن است تحت آن قرار داشته باشند و هدف مکالمه را در نظر بگیرید. سپس می‌توانید یک بحث متفکرانه داشته باشید که در آن می‌دانید آنچه می‌گویید بطور درست بر طرف مقابل اثر می گذارد.

یک فرد باهوش عاطفی بهترین روش ارتباطی را نیز تشخیص می دهد. گاهی اوقات نوشتن یک ایمیل موثرتر از صحبت حضوری در مورد آن است. این همچنین رابطه شما را با همکاران، دوستان و خانواده تقویت می کند، زیرا قبل از صحبت کردن، زمان می گذارید تا سریعاً خود را جای آنها بگذارید. سرعت پردازش سریع به شما در برقراری ارتباط موثرتر کمک می کند.

6 تا از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی که باید داشته باشید.

سخن آخر

هوش هیجانی مفهومی است که همه ما می‌توانیم در تمام طول زندگی‌مان روی آن کار کنیم. این به شما کمک می کند تا زندگی ای داشته باشید که با ارزش های واقعی شما همسو باشد. هنگامی که روند هماهنگ شدن بیشتر با احساسات و افکار خود را آغاز کردید، متوجه خواهید شد که در ارتعاش بالاتری زندگی می کنید و اعمال را با هدفی انجام می دهید. خود را به چالش بکشید تا ۲ یا ۳ مورد از این مهارت ها را در ماه های آینده توسعه دهید تا به رشد شخصی که ظاهر می شود افتخار کنید.

منبع:

  • https://www.lifehack.org/902483/emotional-intelligence-skills
۴.۶/۵ - (۲۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx