چه کسی ذهن شما را کنترل می کند؟

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

چه کسی ذهن شما را کنترل می کند؟ خودتان؟

چه کسی ذهن شما و افکاری که آن را درگیر می کند کنترل می کند؟

آیا می توانید تصمیم بگیرید که به چه افکاری فکر کنید و کدام را رد کنید؟ در مورد افکار دیگران، افکار افرادی که ملاقات می کنید و ایده ها و اطلاعاتی که از اینترنت تلویزیون و رسانه های اجتماعی به دست می آورید، چطور؟ آیا آنها توجه شما را به خود جلب می کنند؟ آنها مطمئنا می توانند این کار را انجام دهند.

بیشتر مردم از تمام افکاری که از ذهنشان می گذرد آگاه نیستند، زیرا بیشتر تفکرات به صورت خودکار انجام می شود. ذهن گاهی مانند یک کودک کوچک عمل می کند که هر چه می بیند یا می شنود بدون قضاوت و بدون در نظر گرفتن عواقب آن می پذیرد. اگر به ذهن خود اجازه دهید اینگونه رفتار کند، آزادی خود را از دست می دهید.

ما دائماً مملو از افکار، ایده ها و اطلاعاتی هستیم که از طریق حواس پنج گانه، افراد دیگر، روزنامه های تلویزیون و رسانه های اجتماعی می آیند. این افکار، ایده‌ها و اطلاعات در ذهن نفوذ می‌کنند و بر اعمال و وضعیت ذهنی ما تأثیر می‌گذارند، خواه از این فرآیند آگاه باشیم یا نه.

 

این جریان افکار بر رفتار و واکنش های ما تأثیر می گذارد. این بر طرز فکر ما، ترجیحات، علایق و چیز هایی که دلخواه ما نیستند، ما تأثیر می گذارد. معمولاً این افکار را به طور خودکار می پذیریم و به آنها اجازه می دهیم زندگی ما را شکل دهند. این در واقع به این معنی است که ما آزادی ذهنی خود را از دست می دهیم.

چه کسی ذهن شما را کنترل می کند؟

 

منبع افکار شما

  • آیا فکر می کنید و معتقدید که همه افکار شما از خودتان سرچشمه می گیرد؟
  • آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا افکار، خواسته‌ها، دوست‌داشتن و دوست نداشتن های شما واقعاً مال شماست؟
  • آیا به ذهنتان خطور کرد که شاید آنها از بیرون آمده اند، از افراد دیگر و شما ناخودآگاه آنها را به عنوان افکار خودتان پذیرفته اید؟

پس از خواندن کلمات بالا، آیا هنوز بر این باورید که ذهن خود را کنترل می کنید یا قدرت های خارج از خودتان آن را کنترل می کنند. اگر افکاری را که وارد ذهنتان می شود فیلتر نکنید، دیگر یک انسان آزاد نیستید و اجازه می دهید هر فکری زندگی شما را کنترل کند.

ممکن است مخالفت کنید و بگویید افکاری که از ذهن شما می گذرد متعلق به شما هستند، اما آیا آنها هستند؟ آیا شما عمدا و با دقت هر فکری را که به ذهنتان خطور کرده ایجاد کرده اید؟

همانطور که قبلاً گفته شد ما هر روز در معرض اطلاعات زیادی قرار می گیریم که از طریق خانواده، همکاران، معلمان، رادیو، تلویزیون، روزنامه ها و البته رسانه های اجتماعی به دست می آید. این اطلاعات نظر و افکار ما را شکل می دهد.

  • چرا اجازه می دهید تأثیرات بیرونی ذهن و زندگی شما را کنترل کنند؟
  • چرا اجازه می دهید افکار دیگران زندگی و ذهن شما را کنترل کنند؟
  • آیا می‌خواهید در انتخاب افکارتان آزاد باشید یا ترجیح می‌دهید اسیر عقاید و افکار دیگران شوید؟

اگر ذهن خود را برای هر فکری که می گذرد باز بگذارید، زندگی خودتان را به دست دیگران می سپارید و بدون اینکه متوجه شوید افکار آنها را می پذیرید و مطابق با آنها عمل می کنید.

چه کسی ذهن شما را کنترل می کند؟

هر فردی به طور متفاوتی تحت تأثیر افکار بیرونی قرار می گیرد. ما برخی از افکار و ایده‌ها را نادیده می‌گیریم و دیگران ما را به اقدام فوری سوق می‌دهند. افکار درباره چیزهایی که دوستشان داریم بیش از سایر افکار روی ما قدرت دارند. با این حال، اگر مرتباً در معرض افکار و ایده‌هایی قرار بگیریم که برایمان مهم نیست، در نهایت اجازه می‌دهیم آنها روی ما تأثیر بگذارند.

هرکسی آرزوها، جاه طلبی ها و رویاهایی دارد که ممکن است از کودکی آنها را پرورش دهد. با این حال، ممکن است برخی از آنها افکار والدین، معلمان و دوستان باشد که در ذهن آنها جا خوش کرده است.

 

آیا این افکار لازم است؟ آیا ما به این همه فکر بیش از حد نیاز داریم؟

چگونه افکاری را که وارد ذهن خود می شوند کنترل کنید

لازم نیست تک تک افکاری که به ذهنتان می رسد را بپذیرید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، به درجه خاصی از توانایی کنترل ذهن و افکار خود نیاز دارید. زمانی می توانید این توانایی را به دست آورید که به ذهن خود بیاموزید که در یک زمان روی یک چیز تمرکز کند.

به منظور کاهش قدرت تأثیرات و افکار بیرونی در زندگی خود، باید از افکار و خواسته هایی که وارد ذهن شما می شود آگاه باشید و از خود بپرسید که آیا واقعاً آنها را دوست دارید و می خواهید و آیا مایل به پذیرش آنها برای ورود زندگی تان هستید؟

چه کسی ذهن شما را کنترل می کند؟

این مراحل را دنبال کنید:

  1. مکانی را پیدا کنید که بتوانید چند دقیقه تنها باشید و به افکار خود توجه کنید. به چیز خاصی فکر نکنید، فقط از افکاری که در ذهنتان می گذرد آگاه باشید و از خود بپرسید که آیا این افکار خود شما هستند یا افکار دیگران.اگر متوجه شوید که بیشتر آنها افکار بی اهمیتی هستند، شگفت زده خواهید شد که واکنشی به محیط شما، افراد اطراف شما یا رویدادهای زندگی شما هستند.
  1. همچنین تصمیم بگیرید که آیا این افکار برای شما مفید هستند یا خیر و آیا آنها به نفع شما هستند که آنها را دنبال کنید. این منجر به کنترل بیشتر بر روند تفکر شما می شود.

این اولین قدم در راه است تا ذهن خود را از تأثیرات بیرونی آزاد کنید و کنترل کنید. این اولین قدم برای اینکه بتوانید افکار خود را انتخاب کنید است.

ممکن است در ابتدا انجام آن چندان آسان نباشد، زیرا ذهن شما احتمالاً علیه این کنترل شورش می کند. با این حال، اگر می خواهید ارباب ذهن و زندگی خود باشید، نباید اجازه دهید افکار دیگران بر زندگی شما حاکم باشد.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/who-controls-your-mind
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx