نقش والدین در موفقیت کودکان خود

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که کودکان همچون لوحی سفید و آینه ای از رفتار و اعمال والدین خود بوده و در ابتدایی ترین مراحل از زندگی خود بر اساس ایجاد تعامل با افراد خانواده و نیز با توجه به نحوه برخورد و رویارویی آنان با یکدیگر و  مسائل و مشکلات زندگی در گذر زمان با به رشد فکری، خودباوری و عزت نفس و یا عدم وجود آن پی  می برند که موجب بروز موفقیت و احساس رضایتمندی و در نقطه مقابل عدم توانایی و احساس شکست می شود بنابراین نحوه برخورد والدین از هر حیتث و جنبه ای از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

وظایف والدین در برابر کودکان

 1. والدین در مسیر اصلاح فرزندان با عشق و محبت آنان را همراهی و مورد توجه قرار می دهند
 2. کودکان را با سختی و فشارهای زندگی روزمره آشنا و به آنان فرصت می دهند تا خودشان بار مسئولیتی را برعهده بگیرند
 3. به فرزندان خود اجازه می دهند با موانع و ناامیدی ها روبه رو شوند و رنج و شکست را تجربه کنند
 4. مشوق نقاط قوت و قدردان دستاوردها و نتایج تلاش های مستمر و اثربخش کودکان خود هستند

اشتباهات رایج والدین در پرورش کودکان     

والدین با کمک های نابه جا و جهت دهی افراطی و نیز چک لیستی نمودن افکار فرزندانشان آنها را در جهت به دست آوردن فرصتی برای شکوفایی و ایفای نقش تأثیرگذار محروم می کنند و به صورت ناخودآگاه تداعی گر این ذهنیت در فرزندان خود میشوند که بدون ایفای نقش والدین و تنهایی قادر به دستیابی به موفقیت نخواهند بود.

والدین نباید کودکان را به آنچه خود می خواهند وادار کنند بلکه باید آنان را در جهت خود ارزشمند  و زیبایشان حمایت و پشتیبانی کنند.

تأثیر عشق و علاقه والدین به فرزندان

نشان دادن شادکامی از زندگی حاصل عشق ورزیدن است. منظور از عشق ورزیدن ، عشق به کار نیست بلکه عشق به انسان های ( همسر ، دوست ، خانواده و غیره ) مدنظر است بنابراین والدین باید در دوران کودکی فرزند خود به آنان آموزش دهند که چگونه عشق بورزند و دوست داشته باشند.

این امر امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه فرد بتواند خود را قبول و دوست داشته باشد، کودکان نیز آن را با عشق ورزیدن بدون قید و شرط والدین دریافت و به صورت ناخوداگاه آموزش می بینند.کودکان باید بدانند به عنوان یک انسان برای والدین خود باارزش هستند و این ارزش هیچگونه ارتباطی به نمرات و کارهایشان ندارد.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

کارهای روزمره ناخوشایند می تواند در موفقیت کودک تأثیرگذار باشد

موفقیت حرفه ای در زندگی که همان خواسته و آرزوی والدین برای فرزندانشان است. نتیجه انجام کارهای روزمره و سخت در کودکی است و هر چه از سنین پایین تر شروع شده باشد اثربخشی بهتری خواهد داشت. مانند این طرز فکر افراد موفق در رویارویی با کارهای دشوار در زندگی روزمره که به خود میگویند: ” یکم کار ناخوشایند است اما بالاخره یک نفر باید آن را انجام دهد و من می توانم همان یک نفر باشم” طرز فکری که می گوید من تمام تلاشم را برای اصلاح کل اختصاص می دهم و این موضوع افراد را در کار جلو می اندازد.

والدین باید برای کودکان خود محیطی مقوی و مغذی فراهم سازند که آنها با کارهای سخت و روزمره قوی شده و با توجه و محبت آنان را آماده محبت کردن به دیگران و نیز پذیرای دریافت محبت از سوی اطرافیان کنند

آیا کودکان نیازی به درگیری والدین یا توجه آنان به زندگی شان ندارند

البته که چنین نیست زمانی که والدین رتبه، جوایز و افتخارات را به عنوان هدف کودک قرار می دهند به عنوان مثال پذیرش در دانشگاه های برگزیده و معتبر یا داشتن شغلی خاص و موارد این  چنینی نام برد که تنها تعریفی محدود و ناقص از موفقیت برای کودکان است.

این امکان وجود دارد که والدین بتوانند با این روش به فرزندان خود در رسیدن به موفقیت های کوتاه مدت  کمک کنند. اما با افراط در کمک رسانی به آنان احتمال ساختن یک رزومه کودکی طولانی تر به فرزندان خود ارائه می دهند

منظور این است که والدین باید کمتر درگیر جزئیات و امور متعارف و الگویی از پیش تعیین شده باشند و بیشتر دغدغه اینکه آنان عادات ، طرز فکر ،  مهارت ، سلامتی و اعتماد به نفس و همچنین آمادگی  به موفقیت رسیدن در هر جایی که می روند را داشته باشند.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

بررسی تأثیرگذاری بازی کودکان برای پیشرفت و روابط آنان در آینده

کودک از بدو تولد و در روزهای نخست زندگی با مشاهده کردن ، لمس کردن و در ادامه با بازی و پذیرش آموزش های گوناگون و کسب تجارب مختلف هر روز بر اطلاعات خود می افزاید و همواره برای رشد و پیشرفت تلاش می کند.

همانطور که می دانیم والدین در سال های اولیه زندگی فرزند دلبندشان تنها به روش های بازی و اجرای نمایش عروسکی کودک را در یادگیری ، رشد و پیشرفت یاری نمایند.

چرا که بازی برای کودکان همواره جذاب و همچنین قابل درک و فهم بوده و به آنان فرصتی برای تفکر، جستجو و حل مسائل و گاهاً رویارویی با اشتباهات و موانع که در ادامه موجب پذیرش آن به عنوان بخشی از راه رسیدن به موفقیت است را به زبانی ساده و گویا می دهد. امروزه بر این باورند که والدین و معلمان می توانند با بازی کردن علوم تربیتی را به کودکان آموزش دهند

عزت نفس در کودکان و بزرگسالان تعیین کننده چه چیزهایی است

 1. تعیین میزان تمایل فرد نسبت به امتحان کردن چالش های جدید ، تلاش و استقامت او در رویارویی با موانع را نشان می دهد.
 2. چگونگی برخورد با شکست ها و ناامیدی ها و نیز راه پذیرفتن آن به عنوان جزئی از مسیر موفقیت را معین می سازد.
 3. تعیین میزان احساس امنیت از درون و دنیای اطراف و باعث احساس شایستگی می شود.
 4. تعیین کننده حد و مرز ریسک ـذیری است و فرد توانایی آن را دارد که از پستی_بلندی های مسیر جان سالم به در برده و پتانسیل وجودی خود را شکوفا کرده و نشان دهد.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

    چگونگی رفتار کودکان با عزت نفس سالم در زندگی

 1. از ارزش ها و عقاید خود دفاع کرده و حق خود را صریح و رسا بیان می کنند و در مقابل نابرابری ها و قانون شکنی ها با شجاعت ایستادگی می کنند.
 2. در خود احساس مهم بودن و دیده شدن می کنند و در پی این طرز فکر بیش از پیش در بین افراد جامعه حضور پیدا می کنند.
 3. برای چالش ها و راه های نوین در راستای موفقیت در آن تلاش می کند و از امتحان روش های جدید هراسی در خود راه نمی دهد.
 4. تا رسیدن به اهداف خود دست از تلاش برنمی دارند و می توان به قول معروف گفت که یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت تا به موفقیت دستیابی پیدا کنند.
 5. می دانند برای موفقیت نیاز به کامل و بی عیب ونقص بودن نیست و اشتباهات و ناکامی های مسیر را پذیرفته و با آن رو به رو می شوند.
 6. در زندگی مسئولانه عمل می کنند و با قدرت و آگاهی بیشتر کارها را برعهده می گیرند.
 7. شجاعانه در برابر بازخورد افراد با اعمال خود ایستادگی میکنند و پاسخگوی رفتار و کارهای خود می شوند.
 8. نسبت به افراد با عزت نفس پائین شادتر و خوشبین ترهستند و از روحیهء بالایی برای رسیدن به موفقیت برخوردارند.

روابط موفق

آینده کودکان از نظر روابط موفق

کودکان برای رشد و چگونگی برقراری ارتباطات خود و نیز طرز تفکر ، درک ، ابراز احساسات و مهارت های اجتماعی به روابط محبت آمیز احتیاج داشته و نحوه برخورد والدین با فرزندان و همچنین با افراد دیگر از جمله  خانواده ، دوستان ، همکاران و تمامی افراد و مسائلی که والدین در طول روز با آنها رو به رو می شوند را تماشاگر بوده و این امر در شکل گیری آینده کودکان تأثیرگذار خواهد بود.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

اهمیت روابط محبت آمیز در رشد کودکان

کودکان در ابتدایی ترین جامعه که با آن رو به رو می شوند که همانا خانه و محیط خانوادگی آنان است شکل گیری و رشد می کنند و از روزهای آغازین زندگی تا واپسین لحظات عمر خود تحت تأثیر سلامت خانواده و روابط میان آنان خواهد بود.

طبقه بندی و ویژگی روابط سالم

 1. احترام متقابل

والدین باید در روابط خود برای یکدیگر ارزش قائل شوند و افراد را آن گونه که هستند مورد توجه قرار داده و به تمامی عقاید و مرزبندی های شخصیتی ، عاطفی ، جنسیتی و غیره احترام قائل شوند.

 1. اعتماد

به کودکان باید آموزش داده شود که  برای اعتماد لزوماً به اثبات قابل اعتماد بودن نیازی نیست و می توان با باور افراد و عدم نگرانی برای کارهایی که در آن زمان و مکان حضور ندارند روابط سالم تری را ایجاد کنند.

 1. برابری

والدین در زندگی با هم فکری و نشان دادن رفتاری مطابق با استانداردهای یکدیگر برای فرزندان تداعی گر برابری افراد از هر حیث و جنبه های مختلف زندگی خواهند بود.

 1. صداقت

کودکان باید بدانند که در روابط سالم ، افراد با یکدیگر صادقانه صحبت می کنند و از ابراز احساسات و بیان نظرات و حرف های خود و به دنبال آن از عواقب پیش آمده تحت تاأثیر آن ترسی نداشته باشند اما این امر به معنای اجبار در گفتن همه چیز به یکدیگر نیست و می توان برخی چیزها را به صورت خصوصی و رازگونه برای خود نگه  داشت و آن را فاش نکرد.

نقش والدین در موفقیت کودکان خود

 1. ارتباط خوب

فرزندان باید بیاموزند که در مورد مشکلات ، عواطف و مسائل پیش روی خود به راحتی و آشکارا صحبت کنند و در روابط خود به نظرات ، عقاید و صحبت های افراد با دقت گوش کرده و حتی در صورت مخالف بودن به آنها احترام بگذارند.

روابط سالم ذاتاً خوب و دارای پتانسیل مثبت برای رسیدن به موفقیت است کودکان و نوجوانان همواره باید احساس احترام و ارزش کنند و همچنین باید آزادی عمل در کلام و کارهای خود داشته باشند و از هر گونه احساس اجبار و تحت کنترل بودن مبرا باشند.

در آخر

چکیده ای از تمامی توصیفات این مقاله به این اشاره دارد که کودکان راه موفقیت را از والدین و درخانه خود آموخته و این امر با عشق ورزیدن و کمک به رشد فکری و روانی کودک امکان پذیر است و والدین باید فرزندان خود را با شکست و مسئولیت پذیری در کارهای روزمره آشنا کنند و به آنان اعتماد به نفس و احساس رضایتمندی و در نتیجه شادی درونی را هدیه کنند تا با بازتاب همین انرژی های درونی و رفتارهایشان و داشتن روحیهء بالا به سوی موفقیت گام بردارند.

منابع

1. https://centerforparentingeducation.org  2.https://www.ted.com/talks/julie_lythcott_haims_how_to_raise_successful_kids_without_over_parenting
3. https://qcdc.org.qa/career_guidance/the-role-of-parents-in-the-success-of-their-children/
4.https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://raisingchildren.net.au/newborns/development/understanding-development/relationships-development&ved=2ahUKEwium62S8673AhVQRPEDHcN1A4EQFnoECAQQAQ&usg=AOvVaw2fDDMCqakoLLNVxpHFBGKU
5.https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.highspeedtraining.co.uk/hub/teaching-children-about-healthy-relationships/&ved=2ahUKEwjZ-tnh_K73AhUJRPEDHWVIBJEQFnoECAgQBQ&usg=AOvVaw1eaQ6S8Q1USjdk30JJTYCJ

4/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx