چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

Add a Comment
11 Min Read

چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

اولین هدف مالی در زندگی­تان باید دست­یابی به سلامت مالی باشد. کمی بعد توضیح خواهیم داد که منظور از سلامت مالی چیست اما قبل از آن بگذارید بگوییم که: سلامت مالی به معنای ثروتمند بودن نیست بلکه به معنای راضی و خرسند بودن هست.

زمانی که اهداف مالی تعیین می­کنید، شما برای آینده­ای که حساب بانکی­تان لبریز می­شود برنامه­ریزی نمی­کنید بلکه خودتان را برای مواجهه آسان و با اعتماد به نفس با تعهدات مالی، برای بحران­های مالی و در کل برای داشتن یک زندگی سالم به لحاظ مالی آماده می­کنید؛ و در واقع، همین به تنهایی هدف خیلی بزرگی است؛ اما در عین حال نباید هدف ترسناکی باشد.

راز رسیدن به این هدف مالی بزرگ – برای مثال، سلامت مالی – چیدن چندین هدف کوچک­تر و برنامه­ریزی برای آنها و عملی کردنشان برای رسیدن به آنهاست؛ و زمانی که به آن اهداف برسید، مفهوم سلامت مالی صورت خارجی به خود خواهد گرفت.

چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

سلامت مالی چیست؟

بدیهی است که سلامت مالی به معنای به دست آوردن ثروت قابل توجه و فراوان نیست؛ شما می­توانید بدون اندوختن پولی بیشتر از آنچه همیشه رؤیایش را داشته ­اید یا ثروت­اندوزی به طوری که موقعیت مالی­تان یکی از وسیله­ های ثروتمندی­تان شود، به سلامت و آسایش مالی دست یابید؛ بنابراین، منظورمان از سلامت و آسایش مالی چیست؟ به دست­یابی به آسایش مالی همانند رسیدن به نقطه­ای از زندگی بدون هیچ استرس مالی نگاه کنید که در آن موقعیت مالی­تان، هرچند آرام و پیوسته، ثبات پیدا کرده و رو به بهبود است.

سلامت مالی وضعیتی است که شما قادر هستید از پس هزینۀ مسئولیت­های مالی فعلی­تان همانند، پرداخت قبوض و صورت­حساب­ها، خریدن خواربار و حتی داشتن مقداری پول نقد محض احتیاط و همچنین از پس تخمین زدن تعهدات مالی آتی – مانند پیش­ پرداخت رهن، فرستادن بچه­ ها به مدرسه و برنامه ­ریزی برای بازنشستگی – برآیید.

اگر بخواهیم به متخصصین مالی در دیوان حمایت از مشتریان مالی اعتماد کنیم، بنابراین، چهار عامل مورد نیاز برای سلامت مالی به این صورت خواهند بود:

  1. بودجۀ ثابت روزانه/ ماهانه (برای مثال؛ مخارج در مقابل درآمد/ پس­اندازها)
  2. یک پشتیبان مالی با توانایی جذب و تحمل هزینۀ (خرج) ناگهانی
  3. یک موقعیت مالی مجاز برای آزادی در انتخاب
  4. پیشرفت به سوی آیندۀ مالیِ ثابت و پایدار

قابل درک است، نه؟ از لحاظ اقتصادی، تمام اینها، حتی با برخی بالا و پایین­هایی که در این مسیر وجود دارند و با داشتن نقشۀ راه برای آسایش مالی در سال­های پیش رو، برای راحتی الان هستند؛ و همچنین داشتن پول کافی برای کمی تفریح و خوش­گذرانی را هم در تعریف خود دارد.

چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

چرا سلامت مالی مهم است؟

اگر از لذت بردن از زندگی­تان لذت می­برید، پس سلامت مالی مهم است. شاید کمی گستاخانه به نظر برسد اما کاملاً درست است. بدون مؤسسۀ مالی مشهور خوب، حقیقتاً نمی­توانید از زندگی­تان لذت ببرید؛ چرا که یک جنبۀ مهم و اصلی زندگی­تان، خطر همیشگی برای سلامتی و رفاه بقیۀ حوزه ­های زندگیست. بدون سرمایه و پشتوانۀ مناسب و در دسترس، کنترل بخش زیادی از زندگی­تان را از دست خواهید داد. نخواهید توانست سرگرمی ­های مورد علاقه ­تان را دنبال کنید، هر غذاهایی که دوست دارید را بخورید، به مکان­های دیدنی مورد علاقه­ تان بروید، لباس­ها و زیورآلات دوست­ داشتنی­تان را بخرید و بقیۀ چیزهای دیگر.

و تا زمانی که دارایی­تان بر شما حاکم باشد و زندگی­تان را تحت کنترل قرار دهد نمی­توانید در رابطه با مسائل مهم زندگی­تان انتخاب­ کننده باشید و تعیین کنید که چگونه باشند؛ برای مثال دربارۀ محل زندگی­ و شغلتان. سلامت مالی برای سلامت عاطفی و هیجانی و در کل آسایش زندگی مهم و حیاتی است.

پس چگونه به ثبات و کیفیت در سلامت مالی برسیم که سلامت ذهن و روحمان را هم تقویت و تضمین کند؟

فهمیدن سواد مالی

سواد مالی، سلامت مالی را تضمین نمی­کند اما بدون داشتن سواد مالی بعید است که به آسایش مالی برسید. خوشبختانه، سواد مالی نیازمند مدرک حسابداری یا سال­ها کار کردن در بانک سرمایه ­گذاری یا امثال اینها نیست. داشتن سواد مالی فقط به معنای درک کردن و فهمیدن اهمیت پس­انداز کردن و برنامه­ ریزی برای اهداف مالی کوتاه ­مدت و بلندمدت می­باشد. شما متوجه می­شوید که دوری کردن یا رها شدن از شر بدهی­ها لازم و ضروری است و ارزش بودجه­ بندی صحیح را خواهید فهمید.

سلامت مالی با سواد مالی خوب بهبود پیدا می­کند و سواد مالی با بررسی منظم وضعیت پولی­تان در مقایسه با تعهدات مالی­تان ارتقا پیدا می­کند.

چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

تحصیل سلامت مالی به معنای چیدن و رسیدن به اهداف مالی است

به اهداف مالی به مانند سرمایه داشتن برای خرید یک عمارت بزرگ یا اتومبیل کورسی یا گذراندن تعطیلات سه هفته­ای در دریای مدیترانه یا در جزیرۀ فیجی نگاه نکنید. اینها چیزهای خوبی هستند و ممکن است در زندگی به شکل مطلوبی به دست آیند اما اینها بیشتر آرمانی هستند تا اهداف مالی عملی و قابل اجرا؛ و متمرکز شدن بر اهداف مالی دوردست مانند آن، دو مسئله را موجب می­شود: یک اینکه ممکن است بیخود و بی­جهت باعث شکستتان شود که می­تواند با توجه به استرس و نارضایتی، به سلامت روانتان و در کل به سلامتتان آسیب بزند.

و دو، چیدن اهداف مالی خیلی  بزرگ که رسیدن به آنها سخت است شاید به این معنا باشد که شما تمام موفقیت­ هایی که در حال حاضر دارید را نمی­بینید. چرا که در واقعیت، اهداف مالی نباید یک خانۀ بزرگ یا ماشین سریع باشند بلکه باید ایجاد یک سرمایۀ ضروری باشد که بتواند شما را از میان مسیرهای سخت و ناهموار نجات دهد، برنامه­ریزی برای بازنشستگی که شرایط را برای داشتن آسایش در ادامۀ زندگی مهیا می­کند و بودجه­ بندی که به شما این امکان را می­دهد که دارائی­های شخصی­تان را به درستی به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه مدیریت کنید؛ به عبارت دیگر، اهداف مالی، پول و ثروت نیستند – گرچه ممکن است گاهی مواقع به سبب کار سخت و برنامه ­ریزی خوب این ثروت و آسایش به دست آید – اما قطعاً استانداردهای قابل اجرایی هستند که به شما کمک می­کنند به استقلال مالی برسید و عادت­های مالی خوب و پایداری به وجود آورید.

اهمیتِ نداشتن بدهی

البته که گفتنش راحت­ تر از عمل کردن است اما در واقع اگر می­خواهید به آسایش مالی برسید باید برای رها شدن از بدهی­ها تلاش کنید. خواه بدهکاری­تان به صورت وام دانشجویی، قسط­های خرید نسیه­ای (کارت اعتباری)، بدهی سنگین یا هر نوع بدهی دیگر باشد. در حالیکه بدهی­تان بیش از آنچه توان پرداختش را دارید باشد، نمی­توانید از لحاظ مالی پیشرفت کنید. بیایید صادق باشیم: عملکرد مالی خوب به شدت در گرو عملکرد هیجانی و عاطفی خوب است.

زمانی که بتوانید دارایی­تان را افزایش دهید، عزت نفس و شادی­تان در زندگی هم زیاد می­شود. تقریباً غیرممکن است در حالیکه کوهی بدهی پشت سرتان دارید بتوانید به رشد نگرشی مثبتی دست پیدا کنید.

چگونه اهداف مالی بچینیم و به آنها برسیم؟

البته، شما باید برای دارائی­تان برنامه­ ریزی کنید

دلایل زیادی وجود دارد که مردم برای مخارج و بودجۀ زندگی­شان برنامه ­ریزی نمی­کنند. شاید فکر کنید که انجام این کار خیلی سخت است. شاید نگران باشید که هرگز به یک چیز نمی­چسبید. یا شاید نمی­خواهید حقایق سخت و دشوار دربارۀ دارایی­ هایی که با برآورد بودجه و حساب و کتاب کردن وارد زندگی­تان می­شود را بدانید.

اول اینکه بودجه­ بندی اینقدر هم سخت نیست: برای فهمیدن اینکه هر هفته چقدر پول خرج قبوض، بنزین، غذا، سرگرمی و غیره می­کنید، مجبور نیستید حساب هر ریال آن را داشته باشید و خیلی در مسئله ریز شوید و فهمیدن میزان درآمد و آنچه پس­انداز و سرمایه­گذاری کرده­اید هم خیلی سخت نیست؛ و حدس بزنید چه می­شود؟ شما با همین کار بودجه­ بندی کردید.

دوم، احتمالاً متوجه خواهید شد که تا الان هم مطابق و بر اساس دارائی و استطاعتتان زندگی کرده­اید؛ نگه داشتن بودجه احتمالاَ از آنچه انتظار دارید آسان­تر است اما اگر نبود، مشکل از قبل ایجاد شده بوده و الان شما می­توانید روش­های جدیدی بسازید که در راستای آن پیش برروید.

سوم، همیشه بهتر است که بدانید. اگر از ذهنتان گذشته است که نمی­خواهید دربارۀ دارائی­تان چیزی بدانید صرفاً به دلیل اینکه شاید ترسناک یا افسرده ­کننده باشد، شما همین الان هم با هیجانات منفی محصور شده­ اید؛ زمانی که این را بدانید، می­فهمید که آنها بیهوده و غیر ضروری بوده­اند یا شاید متوجه شوید که حق با شما بوده اما بعداً می­توانید دانسته اقدام کنید و کاری انجام دهید.

آیا رسیدن به سلامت مالی به معنای فکر نکردن دربارۀ آن است؟

پس از یک نظر و دیدگاه، زمانی که فکر کنید زندگی مالی­تان حتی ذره­ای استرس و نگرانی برایتان ندارد و حتی ممکن است موجب رضایت و هیجان هم شود، خواهید دانست که به یک وضعیت درست و واقعی در آسایش مالی رسیده­اید.

شاید بهترین تعریف از سلامت و آسایش مالی، حالتی است که تأمین مالی اصلاً دغدغۀ ذهنی­تان نباشد.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx