8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت دوم)

1 comment
7 Min Read

۸ نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع 

سخنرانی در جمع مهارتی است که هر کسی می تواند آن را توسعه دهد.

این نکات برای سخنرانی در جمع به شما کمک می کند تا بر ترس خود غلبه کنید و در سخنرانی بعدی خود با اعتماد به نفس ظاهر شوید.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت دوم)

  1. آماده شوید

ارائه یک سخنرانی یا ارائه عالی با برنامه ریزی شروع می شود.

پیام اصلی را که می خواهید منتقل کنید شناسایی کنید. به دنبال حقایق و آمارهای جالب برای پشتیبان گیری از نظر خود باشید. برای سوالات احتمالی که ممکن است پیش بیاید آماده باشید.

آماده سازی همچنین شامل برنامه ریزی منطقی است. برای آشنایی با محیط از قبل از محل رویداد دیدن کنید. از این فرصت برای شناسایی نیازهای فنی مانند میکروفون یا پروژکتور استفاده کنید.

استفاده از یک ابزار کمکی بصری، مانند ارائه پاورپوینت را در نظر بگیرید؛ اما اگر می خواهید اضطراب و استرس بیشتری بابت کلیک کردن روی اسلایدها داشته باشید، این کار را نکنید. هیچ قانون سخت و سریعی در مورد جلوه های بصری وجود ندارد.

  1. تمرین کنید

جلوی آینه تمرین کنید یا صحبت کردن خود را ضبط کنید، سپس به آن نگاه کنید.

سرعت، لحن، زبان بدن و حالت چهره خود را تجزیه و تحلیل کنید تا زمینه های بهبود را شناسایی کنید.

به دنبال فرصت ‌های سخنرانی عمومی باشید، چه ارائه یک سخنرانی در محل کار یا پیوستن به یک باشگاه محلی.

سخنرانی خود را تا جایی که ممکن است قبل از سخنرانی عمومی خود تمرین کنید.

می توانید این کار را جلوی آینه انجام دهید، خودتان را ضبط کنید یا در مقابل دوستان و خانواده تمرین کنید.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت دوم)

  1. ذهنیت مثبت داشته باشید

همه قبل از اجرا عصبی می شوند. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که میزان سالمی از عصبانیت، عملکرد را افزایش می دهد.

اما اجازه ندهید اعصابتان شما را به مارپیچی از افکار منفی فرو ببرد. در عوض، آنها را بپذیرید و از آنها به عنوان سوخت موشک با فایده استفاده کنید.

برای پرورش ذهنیت مثبت، خود را تجسم کنید که بهترین سخنرانی زندگی خود را ارائه می کنید. مجریان برتر از تصویرسازی برای بهبود نتایج خود استفاده می کنند.

  1. مخاطبان خود را درگیر کنید

این کار نه تنها توجه آن ها را به خود جلب می کند، بلکه راهی برای دور کردن کانون توجه از شما نیز هست.

به اشتراک گذاشتن مقصود اصلی با مخاطبان به شما کمک می کند تا با آنها ارتباط برقرار کنید و کمتر احساس اضطراب کنید.

  1. با یک داستان شروع کنید

ذهن انسان ها طوری برنامه ریزی شده است که به داستان ها توجه کند. این سیستم همان بخش هایی از مغز ما را فعال می کند که در صورت تجربه وقایع دست اول فعال می شوند.

همه ما به این شکل به داستان ها واکنش نشان می دهیم. تفاوتی بین فرهنگ ها وجود ندارد. این یعنی می توانید از قدرت داستان سرایی برای برقراری ارتباط با هر کسی استفاده کنید.

وقتی سخنرانی خود را شروع می کنید، فقط یک دقیقه فرصت دارید تا تأثیر خوبی بر مخاطبان خود بگذارید.

یک داستان، حکایت یا سوال می تواند کنجکاوی آنها را برانگیزد و آنها را وادار کند که به گوش دادن ادامه دهند.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت دوم)

  1. برای مناسبت لباس بپوشید

وقتی خوب به نظر می رسید، احساس خوبی دارید! و احساس خوب کلید ارائه بهترین عملکرد ممکن است. در مورد آن فکر کنید. آیا در کت و شلوار یا لباس مورد علاقه خود بیشتر احساس اعتماد به نفس بیشتری دارید یا در لباس خواب خود؟

برای تحت تاثیر قرار دادن لباس بپوشید، اما مطمئن شوید که احساس راحتی می کنید. چیزی نپوشید که سبک همیشگی شما نباشد. از پوشیدن هر چیزی که دائما باید آن را تنظیم کنید، خودداری کنید زیرا ناراحت کننده و حواس پرت کننده خواهد بود.

  1. خودتان باشید

تقلید از یک سخنران عمومی قوی که شما آن را تحسین می کنید می تواند وسوسه انگیز باشد؛ اما این اشتباه است. همه ما منحصر به ‌فرد هستیم و اگرچه شما هرگز نمی ‌توانید شخص دیگری باشید، در این که خودتان هستید عالی هستید.

شاید آرزو کنید که ای کاش شوخ طبع تر بودید، اما یک کمدین ذاتی نیستید. اشکالی ندارد. به محض اینکه روی صحنه می ‌روید، شروع به شوخی نکنید. درعوض، سایر خصلت های خود را بپذیرید، همه ما آنها را داریم و اجازه دهید در سخنرانی شما بدرخشند. شما هرگز نمی دانید که چه تعداد از مخاطبان ممکن است با شما هم صدا شوند.

  1. درخواست بازخورد کنید

از یک دوست یا همکار قابل اعتماد بخواهید که ارائه شما را با دید انتقادی تماشا کند و به شما بازخورد بدهد. (همچنین می توانید از خودتان فیلم یا ضبط کنید.)

از آنها بخواهید تا حد امکان دقیق باشند. به آنها بگویید کارهایی را که به خوبی انجام می دهید و همچنین آنچه را که می توان بهبود بخشید تجزیه و تحلیل کنند.

احتمالاً در حال حاضر نقاط قوت و ضعفی در مورد مهارت های ارائه خود دارید. از دوستان خود بخواهید که به طور خاص حواسشان آنها باشد.

بدانید که چگونه مهارت های سخنرانی در جمع را بهبود بخشید و بر ترس های خود مسلط شوید، حتی اگر فردی درونگرا هستید یا از اضطراب اجتماعی رنج می برید، این امکان وجود دارد که بر ترس خود از سخنرانی در جمع غلبه کنید.

همچنین اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و حتی ممکن است متوجه شوید که از آن لذت می برید.

اما اگر هنوز به اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی بهبود سخنرانی عمومی نیاز دارید، در نظر بگیرید که یک دوره سخنرانی عمومی را بگذرانید. از طرف دیگر، می توانید یک مربی را استخدام کنید تا به شما کمک کند اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و سخنران عمومی بهتری شوید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/how-to-improve-public-speaking
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx