گفتوگو در ازدواج

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

تأثیر ارتباطات مناسب در ازدواج

داشتن مهارت برقراری ارتباط از الزامات زندگی ایده آل در عصر حاضر است. مخصوصاً وقتی که این مهارت در زمینه زناشویی، ازدواج استفاده می شود. در این مقاله تأثیرات مثبت گفتوگو و همچنین روش های بهبود این مهارت را برای شما جمع آوری کرده ایم که می تواند سرنوشت شما را به بهترین نحو تحت تأثیر قرار دهند.

اهمیت برقراری ارتباط در ازدواج

چرا برقراری ارتباط در یک رابطه طولانی و رضایت بخش با شریک زندگی بسیار مهم است؟ نقش گفتوگو در ازدواج چیست؟ خوب در این بطن این موضوع چند نکته وجود دارد که اهمیت ارتباطات در ازدواج را برای ما بیان می کند؛ در ادامه با آن ها اشاره کرده ایم.

عدم برقرار ارتباط به معنی علاقه نداشتن نیست!

اگر در زندگی متأهلی خود از مسائلی که شریک زندگی تان با آن ها سر و کار دارد، یا مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می کند اطلاعی نداشته باشید، هیچ وقت نمی توانید شریک زندگی خود را درک کنید. درک کردن شریک زندگی، مستلزم همدردی کردن با وی است.

عدم تمایل به همدردی با شریک زندگی، به مرور باعث سرد شدن رابطه و عدم علاقه زوجین به ادامه زندگی متأهلی خواهد شد. در نهایت این عدم تمایل ها بعث جدایی و طلاق زوج می شود؛ بنابراین داشتن یک ارتباط مؤثر و عمیق از بروز چنین مشکلات روانی در رابطه جلوگیری می کند.

گفتوگو در ازدواج

راهنمای برقراری ارتباط بهتر برای داشتن زندگی سالم متأهلی

درک بهتر

زوج هایی که طبق عادت های روزانه با یکدیگر در حال صحبت کردن هستند، همیشه از زندگی شان با یکدیگر به بحث می پردازند. این برقراری ارتباط مستمر، نه تنها باعث درک بهتر طرفین می شود، بلکه به آن ها کمک می کند تا پیوند قوی تری با یکدیگر تشکیل دهند.

وقتی مشکلات، معضل ها و موقعیت های همسر خود را درک کنید، زمینه شکل گیری سو ءتفاهم کمتر خواهد شد و ابهامات کمتری در رابطه عاشقانه شما آشکار می شود؛ بنابراین سعی کنید طی روز یا شب زمانی را بری همسر خود در نظر بگیرید تا از مسائل یکدیگر با خبر شوید.

در ایده آل ترین شرایط زوج هایی که پس از آگاهی از مشکلات یکدیگر دست به رفع آن ها می زنند، آینده بهتری نسبت به بقیه زوج ها خواهند داشت.

رضایت بیشتر و بهتر از زندگی زناشویی

اگر درب های ارتباط مؤثر را با همسرتان ا باز کرده باشید، به احتمال زیاد رابطه ای شاد و آرام را برای خود به ارمغان خواهید آورد. داشتن ارتباط بهتر در واقع به معنای رضایت بهتر در رابطه ای است که در آن همه چیز را برای یکدیگر مطرح می کنید و در نتیجه دعوا یا نزاع کمتری برای ما اتفاق خواهد افتاد.

اعتماد، صداقت و احترام

ازدواج مانند یک خیابان دو طرفه است؛ شما نمی توانید بدون وقف کردن چیزی، به چیزی یا کسی بمانید. پس، اگر با همسرتان روراست باشید، بازخورد (Feedback) مثبت بدهید و دریافت کنید یا مسائل دیگر را با صداقت کامل در میان بگذارید، در نتیجه به ایجاد اعتمادی بهتر و بیشتر در رابطه کمک خواهید کرد.

روابط عمیق تر

در حقیقت ایجاد ارتباط و گفتوگو در ازدواج، راهی برای ابراز احساسات و عواطف خود نسبت به همسرتان است. ما درک می کنیم که بیان عشق و علاقه ای که به همسرتان دارید با کلمات قادر به توصیف نخواهند بود؛ با این حال، رسا و شیوا بودن، یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن احساسات شما نسبت به همسرتان در راستای ارتباط بهتر خواهد بود.

مشکلاتی که همه زوجین در زندگی متأهلی انجام می دهند (به همراه راه حل)

در این بخش، برخی از اشتباهات رایجی که اغلب زوجین به آن مرتکب می شوند را جمع آوری کردیم؛ در ادامه راه حل های این مشکلات برای تأثیر مثبت و بهتر در زندگی مورد بررسی قرار می دهیم.

گفتوگو در ازدواج

7 مرحبه برقراری ارتباط مناسب با همسر

تاکید بر “من” بیشتر در زندگی زناشویی

در واقع وقتی ازدواج می کنید، تشکیل این رابطه برای هر دوی شما است، نه فقط برای یک طرف این داستان طولانی زندگی مشترک. با این حال، گاهی اوقات ممکن است این را فراموش کنیم و بیشتر بر “من” تاکید خواهیم کرد تا زندگی مشترکی که آن را به خاطر عشق و علاقه آغاز کردید.

به عنوان مثال، هر سال در سالگرد خود، می خواهید شوهرتان به شما احساس خاص بودن بدهد و شما را برای شام بیرون ببرد؛ فقط زمانی برای تعطیلات برنامه ریزی می کنید که بتوانید مرخصی بگیرید و در آخر هم فقط به مکان هایی می روید که ترجیح خواهید داد؛ و این چرخه پایان ناپذیر همیشه در گردش خواهد بود.

همه اینها نشان می دهد که خوشحالی یا رضایت شما مهم تر از رضایت همسرتان است. در واقع شما خود را در مرکزیت همه چیز قرار می دهید که انتظار دارید همه اتفاقات بر وقف مراد شما باشد.

راه حل چیست؟

این مسائله بسیار مهم است که منافع شریک خود را نیز حتماً در نظر بگیرید. این اتفاق زمانی امکان پذیر خواهد بود که با یکدیگر ارتباط بهتر و عمیق تر برقرار کرده باشید. با شریک زندگی خود صحبت کنید و بیابید که او چه چیزی را دوست دارد یا دوست ندارد؛ ایده او از جشن یا چیزهای دیگر چه می تواند باشد و غیره.

فریاد زدن بر سر همسر

هر رابطه ای فراز و نشیب های خود را دارد و تمام این اتفاقات طبیعی برای همه زوج های دنیا حتماً اتفاق می افتد. با این حال، اگر همسرتان هر چقدر هم که اشتباهی پیش پا افتاده یا جدی مرتکب شده باشد، فریاد زدن یا گفتن حرف های تند و زننده به همسرتان اشکالی ندارد.

اما درک این نکته ضروری است که همه مرتکب اشتباه می شوند؛ باید در نظر هم داشته باشید که در زمان بحث، هنگامی که شما فریاد می زنید یا همسرتان را سرزنش می کنید، ممکن است حرف های آزاردهنده ای به وی بگویید.

کلماتی که در هنگام عصبانیت بیان می شوند، اغلب احساسات یا عواطف طرف مقابل را زخمی می کنند؛ همچنین، از این نظیر مشکلات و سوءتفاهم ها زمانی که ارتباطات در زندگی زناشویی بسیار کمتر وجود داشته باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد، آشکار می شوند.

 راه حل چیست؟

حتی اگر دلیل معتبر و محکمی برای عصبانی شدن دارید، این طور رفتار نکنید. اطمینان حاصل کنید که بدون ایجاد هیچ گونه احساسات بد یا منفی، به طور ماهرانه نقطه نظرات خود را بیان می کنید و به حل وفصل آن ها می پردازید.

بهترین روش این است که صبر کنید تا خشم خود را فروکش کنید یا کاملاً از بین ببرید؛ سپس در مورد مشکلات با همسرتان صحبت کنید. مهم، نشان دادن نارضایتی یا ناامیدی شما نیست، بلکه مسئله اصلی جلوگیری از بروز دوباره این مشکل خواهد بود.

گفتوگو در ازدواج

5 روش بهبود مهارت ارتباط گیری در زمان بحث و جدال

مقایسه یا رقابت نکنید

یکی از احمقانه ترین اشتباهاتی که زوج های متأهل ممکن است مرتکب شوند، مقایسه یا رقابت در رابطه با خود و همسرشان است. این اشتباه ممکن است در افرادی با پیشینه یا مشاغل حرفه ای مشابه، بارزتر یا مشهودتر باشد.

ممکن است از موفقیت ها یا دستاوردهای حرفه ای خود در کنار همسرتان خوشحال شوید؛ اما همچنین این امکان هم وجود دارد که درباره شکست های او به صورت منفی و به قصد تحقیر و تخریب صحبت کنید. خوب، داشتن روحیه رقابت یا رقابت سالم با یکدیگر مسئله بسیار خوب و شیرینی است، اما به هیچ وجه نباید همسرتان را تحقیر کنید و عدم گفتوگو در ازدواج می تواند شرایط را بدتر کند؛ در ادامه یا در صورت مستمر بودن می تواند عواقب وحشتناک تر و زیان بارتری برای شما به همراه داشته باشد.

راه حل چیست؟

اولین و مهم ترین چیزی که باید درک کنید این است که حتی اگر به مشاغل جداگانه ای مشغول هستید، هر دوی شما در زندگی زناشویی، یک موجود واحد هستید یا با عشق پیوند خورده اید. این بدان معنی است که رابطه شما برتر و مهم تر از هر چیز دیگری است که باید در اولویت هر دوی شما قرار داشته باشد.

اگر همسرتان با شکست روبرو شد، فردی دلگرم کننده باشید؛ همچنین وقتی همسرتان به برتری یا موفقیتی دست یافته است، به او افتخار کنید. جایی برای هیچ نوع مقایسه یا رقابتی بین دو نفر که همدیگر را دوست دارند وجود ندارد.

روش های مختلف در ایجاد ارتباط مؤثر برای تقویت ازدواج

برای محکم تر کردن و تقویت پیوند ازدواج در راستای جذب موفقیت بیشتر، می توانید از روش های زیادی استفاده کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه در یک رابطه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید یا چگونه ارتباط خود را در ازدواج باز کنید، خوب، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید.

طرز بیان غیر رسمی داشته باشید

می توانید در طول روز، درباره هر چیزی که مهم است یا چیزهای احمقانه ای که اتفاق افتاده است صحبت کنید. با هم می خندید؛ با صحبت در مورد برخی از جنبه های سبک زندگی، اوقات خوشی را سپری می کنید. این نوع ارتباط به ایجاد پیوند قوی تر با همسرتان کمک می کند. زیرا لحظات شاد و مفرح را با هم به اشتراک می گذارید.

ایجاد ارتباطات حیات بخش

این روش یک نوع مکالمه فعال (Passive) است که برخلاف ارتباطات ذکر شده در بالا به دلیل نیازها یا درخواست ها تحریک نمی شود. این نوع ارتباطات بر داشتن بحث های روشنگرانه که شامل صحبت در مورد ترس ها، آرزوها، رؤیاها، امیدها و غیره می شود، تاکید دارند.

این موضوع شامل گفتگوهای معناداری است که می تواند به روابط بسیار عمیق منجر شود. چنین مکالماتی بسیار صمیمی هستند؛ زیرا وجهه ای از زندگی درونی – ذهنی همسرتان را برای شما آشکار می کنند.

باید ها و نباید هاِی گفتوگو در ازدواج

حال زمان برای بیان باید ها و نباید های مکالمات و ارتباطات در رابطه برای بهبود کیفیت آن فرارسیده است.

سعی کنید که خاص باشید

هر زمان که می خواهید نکته ای را بیان کنید، مطمئن شوید که در مورد آن کاملاً آگاه هستید. در مورد چیزهای تصادفی که بی اهمیت هستند صحبت نکنید. از تعمیم خودداری کنید. زیرا ممکن است هدف را شامل نشود؛ در عوض، ممکن است در نهایت به همسرتان صدمه بزنید.

احترام بگذارید

مهم نیست که شما و همسرتان چه نوع مکالمه ای دارید؛ فقط این نکته مهم است که نسبت به او احترام قائل باشید. با شنونده خوب بودن، نشان می دهید که به شریک زندگی خود احترام می گذارید. وقتی گوش می دهید، شریک زندگی تان هم برای شما چنین رفتاری بروز خواهد داد.

نق و طعنه نزن

هیچ کس دوست ندارد مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و همین امر هم در مورد همسر شما نیز صدق می کند. این طور نیست که شما هر زمان که بخواهید به موضوعی اشاره کنید، شریک زندگی خود را مقصر کرده یا مسئول اشتباهات گذشته خود بدانید.

شریک زندگی شما می خواهد احساس کند که دوستش دارید و او را مطلبید. هر بار که به شریک زندگی خود را طعنه می زنید، نه تنها باعث آسیب و ناراحتی او می شوید، بلکه روابط خود را به سوی نابودی فرا می خوانید. همچنین، هرگز اعضای خانواده یا دوستان خود را در هنگام مشاجره به سمت خود بکشید.

بردبار باشید

هر دو نفر دارای روحیه، انتظارات و خواسته های متفاوتی هستند، اما در زندگی زناشویی هدف صبر، تحمل و همراهی در تمامی مسائل این زندگی مشترک است. بردباری از مهم ترین مسئله ها در زمینه گفتوگو در ازدواج هستند.

تمامی مسائل گفته فقط برای بهبود و جذب موفقیت بیشتر در زندگی است. هیچ جنبه منفی یا نفعی برای یک طرف به همراه نخواهد داشت. داشتن یک رابطه سالم در جامعه، باعث پیشرفت فرد و رشد فردی و اجتماعی می شود.

برای جذب موفقیت بیشتر در زندگی، جذب ثروت یا رسیدن به شکوفایی روش های بسیار زیادی وجود دارد. اما این روش های که برای شما جمع آوری کرده ایم بهترین و تأثیرگذارترین روش ها در زندگی متأهلی به حساب می آیند.

کلام آخر

همیشه به تلاش و کوشش برای رسیدن به یک زندگی بهتر و آرام تر مشغول باشید. با توجه به شرایط سخت زندگی در جامعه کنونی، داشتن آرامش ذهنی، عاطفی و فردی جز آرزوهای مردم به شمار می روند. مهارت های گفتوگو در ازدواج و چه در زندگی اجتماعی مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل رسیدن به شکوفایی هستند.

 

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx