راهکارهای طبیعی برای درمان استرس

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

درمان استرس؛ چگونه به طور طبیعی استرس خود را درمان کنیم

درمان استرس؛ چگونه به طور طبیعی استرس خود را درمان کنیم

استرس یکی از عوامل تأثیرگذار بر بدن افراد است که در مراحل زندگی هر فردی نقشی منفی از خود نشان می دهد. از این رو درمان استرس همواره یکی از دغدغه های افراد بوده است. خوب است بدانید استرس در اثر فشارهای مکرر و مختلف زندگی پیش می آید.

استرس می تواند از همه جهت آرامش زندگی شما را از بین ببرد. اما با این حال استرس بر روی ذهن افراد اثر می گذارد، چرا که به تصمیم گیری شما کمک می کند. بنابراین در بعضی مواقع استرس را می توانیم برای حل مشکلات مفید بدانیم، اما اگر بیش از حد اندازه این استرس پیش برود، مسلماً اثر منفی بر روی افکار و حتی جسم شما می گذارد. پس باید به دنبال راه هایی برای درمان استرس باشیم تا از مضرات آن بر روح و روان خود در امان بمانیم و بتوانیم به موفقیت و رشد فردی دست پیدا کنیم.

استرس چه زمانی رخ می دهد؟

استرس چه زمانی رخ می دهد؟

در پاسخ به این سؤال می توان گفت استرس بر اثر احساسات و افکار شما پیش می آید. زمانی که دچار عصبانیت می شوید استرس بروز پیدا می کند و همین امر موجب می شود با بروز استرس دچار مشکل شوید و از وجود آن رنج ببرید. پس درمان استرس امری مهم و حیاتی است.

در ادامه گفته می شود عوامل های مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد استرس می شود. یکی از این عامل ها مربوط به شرایط محیطی و حتی محیط اطراف می شود. براساس نتایج به دست آمده گفته شده است هرشخصی ممکن است یک عامل مخربی برای استرس ایجاد کند. پس در نهایت هرچقدر محیط اطراف برای شما ناسازگار باشد، بیشتر دچار اضطراب می شوید و باید خیلی به دنبال راهی برای درمان استرس خود باشید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر زمانی این استرس باعث شد، سیستم بدنی شما را تحت تأثیر قرار دهد؛ باید بگوییم جزء خطرناک ترین حالت ممکن مواجه می شوید و بسیار برای سلامت بدن شما مضر است. افرادی که دچار استرس هستند ناخودآگاه اخلاق و رفتارشان دچار تغییر می شود. حتی باعث می شود شخص اعتماد بنفس خود را از دست دهد.

اعتماد به نفس از نقش مهمی برخوردار است و اهمیت بسزایی دارد و اگر زمانی آن را از دست بدهید، دچار مشکلات روحی و روانی خواهید شد. یکی دیگر از عوامل مخرب استرس، موجب عصبانیت در افراد می شود به این منظور که از همه لحاظ دچار حساسیت می شوید، این مشکل باعث می شود نسبت به رفتار و گفتار دیگران واکنش نشان دهید.

در ادامه گفته می شود استرس باعث ایجاد فعالیت های مختلفی در بدن می شود، این فعالیت ها عبارت اند از:

 • میزان فشارخون افزایش می یابد.
 • تعداد تنفس های افراد بیشتر از حالت عادی می شود.
 • تمامی بخش های مربوط به دستگاه گوارش تحت تأثیر قرار می گیرد و از خود واکنش نشان می دهد.
 • میزان ضربان قلبم نسبت به حالت عادی افزایش پیدا می کند.
 • تمامی قسمت های ایمنی بدن از کار میفتند و دچار اختلال می شوند.
 • ماهیچه های بدن از توانایی بالایی بهره مند می شوند.
 • از لحاظ هوشیاری فرد دچار مشکل می شود.
 • افراد دچار کم خوابی می شوند.
 • و…

برای جلوگیری و درمان استرس راه های زیادی وجود دارد که افراد می توانند از آن استفاده کنند. اما زمانی میزان استرس در افراد کاهش می یابد که شخص برای از بین بردن آن تلاش کند. نگرانی های بی دلیل و افکار منفی باعث می شود ریشه استرس درون افراد رشد کند. همین امر هم موجب پریشانی و پرخاشگری شما افراد می شود.

یکی از عوامل تأثیرگذار برای دور شدن و درمان استرس و اضطراب برخوردار بودن از یک محیط با آرامش است. اما اگر در یک محیطی قرار گرفتید و دچار استرس شدید به شما پیشنهاد می کنم حتماً محیط را ترک کنید.

در ادامه برای شما مخاطبان محترم راه و روش های مختلفی شرح می دهیم که بتوانید به درمان استرس خود بپردازید. یکی از این روش ها مربوط به درمان های دارویی و دیگری مربوط درمان های غیر دارویی می شود. شاید با این سؤال مواجه شده باشید که درمان استرس با روش های دارویی و غیر دارویی کدامند؟

در پاسخ به این سؤال می توان گفت درمان استرس با روش های غیر دارویی مربوط به راه و روش های مختلفی می باشد که از طریق ورزش های ذهنی و… انجام می شود، اما در روش های درمان استرس دارویی معمولاً از دمنوش هایی استفاده می کنند که باعث آرامش افراد می شود. این نوع دمنوش ها دربرگیرنده موارد زیر می باشد:

بابونه

یکی از گیاهان دارویی که برای درمان استرس بسیار کارساز است، مربوط به بابونه می شود. این گیاه درمانی را به صورت دمنوش در می آورند. زمانی که یک فنجان چای دمنوش را میل می کنید به مرور زمان دچار آرامش می شوید. براساس نتایج به دست آمده کسانی که دچار استرس و اضطراب هستند پیشنهاد می کنیم حتماً حدود 7 الی 8 هفته از این دمنوش استفاده کنند.

چای سبز

یکی دیگر از دمنوش های گیاهی که برای درمان استرس از خواص بالایی بهره مند است، چای سبز نام دارد. این نوع چای علاوه بر اینکه استرس را کاهش می دهد، میزان بالای ضربان قلب و فشار خون را نیز تنظیم می کند.

رازک

رازک به عنوان یکی از بهترین خواص گیاهی شناخته شده است که خیلی از مشکلات را درمان می کند. این گیاه به عنوان عصاره نیز به کار گرفته می شود. خوب است که بدانید به دلیل تلخ بودن مزه ای که دارد، نمی توان آن را به صورت دمنوش مصرف کرد. چرا که باید با گیاهان دیگری همچون بابونه، نعنا و… ترکیب شود.

این نوع گیاه را می توان یکی از بهترین خاصیت های دارویی جهت درمان استرس و آرامش افراد به حساب آورد. پس اگر شخص پراسترسی هستید، پیشنهاد می کنیم حتما از این گیاه برای رفع استرس خود استفاده کنید. رازک علاوه بر این که استرس را از بین می برد بلکه باعث آرامش درونی شما می شود.

سنبل کوهی

سنبل کوهی یکی از داروهای گیاهی آرام بخش به حساب می آید. این نوع گیاه به دلیل اینکه مزه مناسبی ندارد و مانند دیگر گیاهان خوشبو نیست؛ معمولاً به حالت کپسول آن را با ترکیبات گیاهان دیگری بصورت دمنوش استفاده می کنند. برای درمان استرس از این دمنوش حداقل روزی یک فنجان چای خوری مصرف کنید.

راه های غیر دارویی درمان استرس

راه های غیر دارویی درمان استرس

یکی دیگر از راه های از بین بردن و درمان استرس ورزش کردن است. همانطور که علم پزشکی ثابت کرده است، ورزش کردن علاوه بر سلامت بدن به عنوان جلوگیری از بیماری های مختلفی به شمار می آید. یکی از نکات مثبت ورزش کردن را می توانیم از بین بردن استرس و اضطراب افراد بدانیم. برای مثال در طول روز اگر 20 الی 30 دقیقه پیاده روی مناسب داشته باشید، به کاهش استرس خود کمک کرده اید.

علاوه بر ورزش شما عزیزان می توانید از راه تمرین تنفس بر استرس و اضطراب خود غلبه کنید. این تمرین یکی از تمرین های مهم برای درمان استرس شناخته شده است. در ادامه انواع تمرین های تنفسی را برای شما مخاطبان محترم شرح می دهیم:

 • تنفس شکمی
 • تنفس متناوب
 • تنفس جمجمه ای درخشان
 • آرام سازی پیش رونده
 • تجسم هدایت کننده

هر کدام از این تمرین های گفته شده، برای درمان استرس از اهمیت بسزایی برخوردار هستند که می توانند به شما در این زمینه کمک شایانی کنند.

همچنین با توجه به نتایج به دست آمده گفته شده است که تغذیه مناسب یکی از راه های کنترل استرس به حساب می آید، زمانی که از نظر تغذیه مشکلی نداشته باشید، مسلماً میزان استرس شما کاهش می یابد. برای درک بهتر این موضوع باما همراه باشید.

اگر زمانی دچار اضطراب شدید، پیشنهاد می کنیم برای درمان استرس خود میزان وعده های غذایی تان را به مقدار کوچک و تعداد زیاد مصرف کنید. رعایت این موضوع باعث می شود، میزان سوخت و ساز بدن بدون هیچ تغییری باقی بماند. یکی از وعده های بسیار تأثیرگذار در استرس مربوط به خوردن صبحانه می شود. چرا که صبحانه تمامی سیستم بدن را تنظیم می کند، پس می تواند به درمان استرس شما کمک کند.

استفاده از غذاهای مناسب یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در درمان استرس به حساب می آید. با توجه به نتایج به دست آمده گفته شده که سعی کنید میوه ها و سبزیجات زیادی در طول روز مصرف کنید. علاوه بر این موضوع غذاهایی که ویتامین های مختلفی را ازجمله ویتامین c، b و منیزیم را تولید می کنند، بیشتر استفاده کنید. ویتامین ها نقش مهمی را برای بدن ایفا می کنند.

یکی دیگر از راه کنترل استرس را می توانیم به روابط اجتماعی اشاره کنیم. رابطه های اجتماعی به میزان زیادی به شما کمک می کند استرس را از خود دور کنید، سعی کنید با دوست و آشنایان خود صحبت کنید با توجه به زمان و وقت برنامه مناسبی را جهت تفریح رفتن سپری کنید، این موضوع علاوه بر اینکه استرس را کاهش می دهد، بلکه میزان اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

نتیجه گیری

با توجه به تعاریف گفته شده نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که حتماً از فکر و خیال های بی ربط دست بردارید و هیچ وقت به سمت افکار منفی نروید. این موضوع باعث می شود تا حد زیادی دچار استرس شوید. به همین منظور همیشه مثبت بی اندیشید و اگر زمانی با افکار مواجه شدید سعی کنید سریعاً حواس خود را پرت کنید و به سرگرمی های مختلفی بپردازید تا به موفقیت و رشد فردی دست پیدا کنید.

در غیر این صورت ممکن است علاوه بر استرس، دچار بیماری های روحی و روانی شوید. برای رفع این مشکل فقط کافی است از عواملی که باعث می شود دچار مشکل شوید دوری کنید و تا حد امکان خود را با شرایطی وفق دهید که از نظر روحی و روانی دچار هیچ مشکلی نشوید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx