23 ایده مراقبت از خود برای زنان

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

ژاکلین تی هیل

نویسندگی، وبلاگ نویسی و آموزش برای راهنمایی دیگران به سمت شادی

ایده هایی برای مراقبت از خود در همه جا فراوان است، اما آیا می دانیم چگونه از آنها نهایت استفاده را ببریم؟ همه ما می‌دانیم که چگونه از خود مراقبت کنیم، اما نمی‌توانیم روال مراقبت از خود را بی‌نقص و برای آرامش خود ایجاد کنیم. باور می کنید یا نه مراقبت از خود یک تجربه شخصی است که می‌خواهید آن را برای خود تجربه کنید.

آیا از سردردهای مکرر، بی خوابی یا  نداشتن خوابی آرام، ناراحتی معده و بی اشتهایی، انرژی کم، پریشانی روانی، عدم تعادل عاطفی و تحریک رنج می برید؟ پس در اسرع وقت به مراقبت از خود نیاز دارید. اگر در هر مرحله ای از زندگی خود قادر به ایجاد تعادل نیستید،  نیاز به مراقبت از خود دارید. به عنوان مثال، اگر با چند دیوانه به عنوان هم اتاقی زندگی می کنید و همیشه ناراضی هستید یا استرس دارید، مراقبت از خود، راه حل این مشکل است.

خودمراقبتی عبارت است از انجام عمدی فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند مانند شکوفه‌های بهاری بیرون بیاییم. یعنی کنترل عاطفی، جسمی، ذهنی، مالی، معنوی و هر جنبه دیگری از زندگی خود را به دست بگیریم. هر قدمی که برای تامین رفاه خود برمی دارید، مراقبت از خود است. از این گذشته،  کسی هست که چند دقیقه، ساعت یا روز عشق ورزيدن به خود را  نخواهد؟ نیاز به تغذیه، سرحال بودن و آماده شدن برای مسیر، وجود دارد و داشتن خودمراقبتی، به شما در رسیدن به این موارد کمک می کند.

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

قبل از پیشرفت، به یاد داشته باشید که شیوه مراقبت از خود برای هر کسی متفاوت است. این یک چیز یکسان برای همه نیست. بهترین بخش مراقبت از خود این است که آنچه را که برای خودتان خوب است انجام دهید.

خودمراقبتی برای افراد مختلف، به موارد مختلفی اشاره دارد.
برای برخی، اینکه یک روز بدون مزاحمت در رختخواب بمانند یا فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنند، خود مراقبتی محسوب می‌شود.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هر کس به طرز متفاوتی با این فعالیت به ظاهر ساده، برخورد می کند. بنابراین، مزایای مراقبت از خود چیست؟

 • خودمراقبتی سلامت جسمانی شما را بهبود می بخشد– خودمراقبتی به شما یادآوری می کند که مانند یک منتقد به خود نگاه کنید و آن را بهبود بخشید. فعالیت های ساده مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، ورزش کردن، خوابیدن یا خوب غذا خوردن، کارهایی هستند که در مسیر داشتن یک زندگی خوب،  فراموششان  می کنیم، اما برای سلامت ما مفید هستند.
 • خودمراقبتی استرس، اضطراب و افسردگیرا کاهش می‌دهد – این ایده به نکته بالا وابسته است. تمرین‌های ساده‌ای مانند دویدن حمام، یوگا، مدیتیشن، موسیقی یا انجام سرگرمی مورد علاقه خود، ایده‌هایی برای مراقبت از خود هستند. همچنین به شما این امکان را می دهند که آرامش داشته باشید، خلق و خوی خود را آرام کنید و سلامت روان و در کل سلامت خود را تقویت کنید. آیا می دانستید که افسردگی بالینی تقریباً 12 میلیون زن را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد؟ در حالی که افسردگی یک بیماری قابل درمان است، اما یک ضعف زنانه یا بخشی از زن بودن نیست. علاوه بر این، افسردگی در زنان 25 تا 44 سال شایع است. اگرچه عوامل زیادی وجود دارد که با افسردگی بالینی مرتبط هستند، اما عدم عشق به خود، قطعاً یک عامل مؤثر است.
 • خودمراقبتی از بروز مشکلات روانی جلوگیری می‌کند– تغییرات ساده در برنامه‌ روزمره تان مانند خوب غذا خوردن، بیشتر خوابیدن، گرفتن یک روز مرخصی برای استراحت، راه‌هایی برای نظم دادن و حفظ سلامت عقلی هستند. در حالی که خودمراقبتی جایگزین یک کمک حرفه ای نیست، اما راهی قابل اعتماد برای پیشگیری و مدیریت مسائل مربوط به سلامت روان، به ویژه در زنان است.
 • مراقبت از خود، عزت نفس و اعتماد به نفس را افزایشمی دهد – مراقبت از خود به شما این امکان را می دهد که بر روی چیزهایی تمرکز کنید که شما را خوشحال می کند. به عنوان مثال، با یک حمام طولانی‌، آرامش بیشتری پیدا می‌کنید و مطمئن می‌شوید که پوستتان شاداب خواهد شد و همین امر باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در شما می‌شود. ما در چنین دنیای پرمشغله و طاقت فرسا ای زندگی می کنیم و گاهی اوقات، زندگی ممکن است آنقدر به هم ریخته و طاقت فرسا شود که فراموش کنیم باید مراقب خود باشيم. این ایده های مراقبت از خود به شما این امکان را می دهد که تعادلی بین هرج و مرج های اطراف خود ایجاد کنید.

 

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

زنان در سراسر جهان تا سر حد مرگ کار می کنند. چه به عنوان یک زن شاغل، یک مادر، یک همسر، یک دوست، یک محرم یا هر چیز دیگری، همیشه عجله دارند که همه را به جز خودشان، راضی کنند.

یک ضرب المثل آفریقایی می گوید:

«هرچقدر هم که مشکلات مردم را حل کنید، تمام نمی شوند.»

با این حال، اگر سرعت خود را کم نکنید، ممکن است عمر خود را به پایان برسانید.  بنابراین، با سرعت واقعی خود حرکت کنید. خوشبختی با خود شما شروع می شود. در اینجا 23 ایده و روال مراقبت از خود برای زنان آورده شده است.

 1. برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و منظورم این نیست که بدون نسخه پزشک، از داروخانه دارو تهیه کنید. بلکه در یک بیمارستان معاینه شوید. معاینه به پزشک تنها زمانی که مشکلی برایتان بوجود آمده  ضروری نیست. برای اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌آید باید به پزشک مراجعه کرد.
بسیاری از زنان، به ویژه آنهایی که در اوایل دهه 40، 50 یا حتی اواخر 30 سالگی هستند تا زمانی که مشکلی پیش نیاید، هرگز به دکتر مراجعه نمیکنند.
منتظر نباشید که قربانی اختلال های زندگی شوید – همین امروز برای معاینه به پزشک بروید.

 1. با خود مهربان باشید.

به دلایلی خنده دار، زنان هرگز با خود مهربان نیستند. آنها در این فضای ذهنی زندگی می کنند که مهربانی کردن به همه وظیفه ماست.
آن را نگه دارید و چند قدم به عقب بردارید.

نه شادی شما به اندازه فرد دیگر مهم است.
فداکاری ویژگی زن است، اما غفلت از خود و انکار آن خیر. اگر می توانید با دیگران مهربان باشید، با خودتان نیز مهربان باشید.

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

 1. یک روز را به اسپا رفتن اختصاص دهید.

شما سزاوار این هستید و این، راهی آرامش بخش است تا دردها را با ماساژ عمیق، پدیکور، مانیکور و صورت از بین ببرید.
اینگونه جذاب تر، با اعتماد به نفس تر و آرام تر به نظر می رسید.

 1. کاری را که دوست دارید، انجام دهید.

این می تواند هر کاری باشد که دوست دارید انجام دهید، اما مدت زیادی است که انجام نداده اید. می تواند خواندن یک کتاب، قرار ناهار با دوستانتان یا نگاه کردن به مجله مورد علاقه تان باشد. به یاد داشته باشید، این حتماً باید کاری باشد که دوست دارید انجام دهید.

 1. یک روال صبحگاهی تعیین کنید.

صبح هایتان چطور هستند؟ اگر معمولی اند، آنها را عوض کنید . برای سم زدایی بدن مقداری آب لیمو گرم بخورید، به مدت 30 ثانیه پلانک بزنید تا قدرت خود را افزایش دهید و صبحانه بخورید. هدف این است که کاری انجام دهید که هورمون های شادی شما را تحریک و روز شما را مانند خورشید، روشن کند.

 1. یک ژورنال برای خودمراقبتی بسازید.

ژورنال نویسی از زمان شیوع بیماری همه گیر به یک عادت ویروسی تبدیل شده است. نه تنها جایی که هستید را به شما یادآوری می کند، بلکه تکنیکی برای رها شدن از نظر احساسی و ذهنی است. اگر  شروع به نوشتن ژورنالی نکرده اید، اکنون زمان آن است که دقیقاً این کار را انجام دهید. به طور کلی، ژورنال نویسی راهی عالی برای انعکاس هر روز و تأثیر آن بر شما است.

 1. زمان خواب را جدی بگیرید.

زنان اولین کسانی هستند که هر روز از خواب بیدار می شوند و آخرین افرادی هستند که می خوابند. در حالی که مراقبت از کسانی که دوستشان دارید یک عادت خوب است، اما باید خودتان را نیز دوست داشته باشید و خواب راهی آرام‌بخش برای شروع است. یک روال خواب ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

به عنوان مثال، خوابیدن در ساعت 9 شب و بیدار شدن در ساعت 5 صبح را اولویت قرار دهید. این کار هشت ساعت خواب را برای شما فراهم می کند که خوب است. هرگز خستگی خود را از مرزهای قدرت خود فراتر نبرید. بخوابید.

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

 1. نه گفتن را یاد بگیرید.

هیچ کس از گفتن یا شنیدن کلمه «نه» نمرده است، پس آن را یاد بگیرید. شما نمی توانید چیزی را که ندارید بدهید و باور کنید، عشق خودخواهانه هرگز چیز خوبی نیست. اگر نمی توانید کاری را انجام دهید، فقط بگویید نه .

 1. نسبت به اعمال خود عذرخواهی نکنید.

آیا از توضیح زندگی خود برای همه خسته نشدید؟ بس کنید! اکنون زمان آن است که احتیاط کنیم و فقط زندگی کنیم. اگر از ته دل می دانید که اعمالتان سالم، مفید و سازنده است، هرگز بابتشان عذرخواهی نکنید.

 1. گذشته خود را ببخشید.

اگر چیزی وجود داشته باشد که شما را از لذت بردن از حال باز دارد، گذشته شماست. همه ما گذشته هایی داریم، برخی از آنها را نادیده می گیریم و برخی دیگر را نمی توانیم پشت سر بگذاریم. تنها دلیل ناتوانی ما، در بخشش است. آرام باشید، از آن عبور کنید و ببخشید.
لازم نیست آن را درک کنید، فقط باید ادامه دهید.

 1. لیست پخش آهنگ مخصوص خود را درست کنید.

من شخصاً این یکی را دوست دارم – کاملاً معرکه نتیجه می دهد. کلکسیون خصوصی شما خاطرات خوشی را تداعی می کند و لبخند را به لبان شما می آورد.

 1. غرق در سکوت شوید.

دنیا بیش از حد پر سر و صدا است و ما دائما در میانه هرج و مرج هستیم. اگر هرگز این کار را به عنوان خود مراقبتی امتحان نکرده اید، آن را در روز تعطیل بعدی خود بگنجانید.
برای اینکه بتوانیم از محیط اطراف خود قدردانی کنیم، به آرامش نیاز داریم.
سکوت می تواند همراه با تماشای غروب خورشید، یا نوشیدن قهوه صبحگاهی تان باشد، بدون اینکه چیزی مزاحم اوقات شما شود.

 1. در کلاس های آشپزی و شیرینی پزی شرکت کنید.

آشپزی و پختن غذا ممکن است کاری استرس زا به نظر بیاید، اما تکنیکی آگاهانه برای خود مراقبتی است.
هنگام آشپزی یا پخت و پز، حواس پنج گانه تان به طرق های مختلف بیدار می شوند و این راهی عالی برای خود مراقبتی است.

اگر به رفتن به کلاس علاقه ای ندارید، روزی را به خرید اختصاص دهید و در آن روز غذایی خوشمزه بپزید. به یاد داشته باشید که شمع، یک بطری شراب و موسیقی را نیز داشته باشید. شما لایق این هستید.

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

 1. داشتن زندگی‌ای آگاهانه را تمرین کنید.

زندگی آگاهانه یعنی آگاهی از هر حرکت، تصمیم و تأثیر آن بر زندگی خود و دیگران است. اغلب اوقات، ما مانند تکه‌ای چوب در اقیانوس، بدون هیچ هدفی در زندگی در حال حرکت هستیم. وقتی زندگی آگاهانه را تمرین کنید، از خود و آنچه که حضورتان در دنیای اطرافتان نشان می دهد، آگاه هستید.

 1. در دسترس نباشید.

جز اینکه در حال برنامه ریزی روتین خودمراقبتی با دوستان و خانواده هستید، یک روز را هم به خود مرخصی بدهید.
زنان به راحتی تحت تأثیر خواسته ها و نیازهای عزیزان خود قرار می گیرند. این طاقت فرسا و افسرده کننده است. با آنها تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که تا زمان مشخصی در دسترس نخواهید بود.

 1. زمان حمام را طولانی تر و دنج تر کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به سرعت به حمام می روید و سریعاً از حمام بیرون می آیید، امروز این کار را نکنید. شما باید یک روتین کامل برای زیبایی و پوست خود انجام دهید. امروز، شمع های معطر روشن کنید، آب حمام خود را کمی بیشتر کنید، پوست خود را لایه برداری کنید و در وان حمام فرو بروید.

 1. هیدراته بمانید.

چه بخواهید مصرف آب خود را بهبود ببخشید یا گزینه های سالم تری را در رژیم غذایی خود بگنجانید، هیدراته ماندن برای داشتن عملکردی مناسب، حیاتی است. آب موثرترین مایع سم زدایی است و برای سلول ها و پوست عالی است. با این حال، اگر چیز شیرین تری می خواهید، اسموتی یا آبمیوه را امتحان کنید. همه اینها ایده هایی عالی برای مراقبت از خود هستند که سطح انرژی شما را افزایش داده و شما را زیبا تر می کنند.

 1. در شهر خود مانند یک گردشگر باشید.

چقدر شهر خود را می شناسید؟
این تجربه‌ای جذاب و آموزنده برای لذت بردن از گوشه و کنار شهر است. همچنین این یک فرآیند است تا بتوانید کشف کنید. برای اینکه از این گردش نهایت لذت را ببرید، یک روز اقامت در هتل یا استراحتگاه را به عنوان مهمان، رزرو کنید. ثبت لحظات با دوربین را فراموش نکنید.

 1. ویدیوهای خنده دار اینترنت را تماشا کنید.

چه یوتیوب، چه تیک تاک، یا سایر سایت های خنده دار؛ وقت آن است که با صدای بلند بخندید. هیچ چیز مثل خنده، خوب نیست. خنده باعث می شود احساس تازگی و هیجان کنید. اگر توانایی پرداخت یک نمایش کمدی را ندارید، چندین پلتفرم آنلاین را چک کنید و به تنهایی بخندید. نگران همسایه ها نباشید و فقط از بودن با خودتان لذت ببرید.

 1. سفری به طبیعت داشته باشید.

بدون هیچ دلیلی، یک بطری آب بردارید و یک جفت کفش نایک خوب بپوشید و فقط راه بروید. به آن فکر نکنید – تا زمانی که احساس رضایت نکرده و قانع نشده اید، راه بروید.
فقط برای اینکه این مسیر را سرگرم کننده کنید و در عین حال گفت‌وگویی داشته باشید، می توانید با یک دوست بروید.

23 ایده مراقبت از خود برای زنان

 1. دوباره بچه شوید.

ما آنقدر بزرگ شده ایم که فراموش کرده ایم چگونه کودک باشیم. کودکان خودمراقبتی می کنند. آنها همیشه به خودشان فکر می کنند نه دیگران. بنابراین، اگر در دوران کودکی ورزش مورد علاقه ای داشتید، به پارک بروید و به خود یادآوری کنید که این علاقه را هنوز در دوران بزرگسالی خود دارید.

 1. برقصید و با و از خودتان لذت ببرید

می توانید با تماشای فیلم های شاد و پر از رقص شروع کنید.  سپس، تمام کارهای سرگرم کننده ذکر شده در بالا را انجام دهید. در پایان، فقط از آن لذت ببرید و داستانی در مورد آن بگویید.

 1. خانه خود را مرتب کنید.

وقتی فضای شخصی شما به هم ریخته باشد، از نظر ذهنی هم به هم ریخته می شوید. احساس آرامش کردن در یک محیط به هم ریخته، سخت است، بنابراین به عنوان بخشی از شروع روند خود مراقبتی، فضای اطرافتان را مرتب کنید.

چگونه یک روال خودمراقبتی ایجاد کنیم؟

علاوه بر این، در اینجا چند نکته و ایده در مورد نحوه ایجاد یک روال خودمراقبتی وجود دارد:

 • کارهایی را که دوست داشتید یا دوست دارید، انجام دهید.
 • به چیزهای ساده زندگی برگردید.
 • از وضعیت فعلی خود آگاه باشید (بیش از آنچه در توان دارید کار نکنید).
 • به یاد داشته باشید که همه این ها به خودتان مربوط است.
 • تا آخر هفته منتظر نمانید. از هر وقت آزادي كه داريد استفاده كنيد.
 • از چیزهای کوچک شروع کنید و ثابت قدم باشید.
 • روی فعالیت هایی تمرکز کنید که شما را از لحاظ جسمی، عاطفی و ذهنی می سازند.
 • ایده هایی که به خوبی جواب می دهند را تکرار کنید و چیز جدیدی به آنها اضافه کنید.
 • از برگه های یادداشت برای یادآوری کردن، استفاده کنید.
 • این کار ربطی به کمال ندارد.
 • با سرعت خودتان حرکت کنید.

سخن آخر

اکنون، اینها فقط ایده هایی برای خودمراقبتی هستند که هرکسی می تواند به آنها چیزی اضافه کند یا چیزی از آن را حذف کند، اما مطمئن شوید که روش هایی که انتخاب می کنید، برای شما مفید است. به یاد داشته باشید که فعالیت هایی را انجام دهید که سلامت روانی و عاطفی شما را تقویت می کنند.

مراقبت از خود فقط مربوط به سلامت جسمی و ظاهری نیست. بلکه روشی کامل برای متحول کردن خود، با توجه به نیازهایتان است.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/904626/self-care-ideas-for-women
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx