با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

همه افراد دارای روح الهی با­ارزشی هستند که ابدی است. اکثر انسان ­ها این پتانسیل را دارند که بتوانند شبیه خدا باشند. یکی از عوامل مهم نمو و حفظ این پتانسیل، عزت نفس در مادران محسوب می شود که بسیار موثر است.

عزت نفس یکی از جنبه­ های مهم زندگی است. به گفته رابرت بروکس، یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده پزشکی هاروارد، «احساس با­ارزش بودن شامل احساسات و افکاری است که افراد در مورد شایستگی و ارزش خود دارند و در مورد توانایی­ هایشان برای ایجاد تفاوت و رودررویی با چالش ­ها به جای عقب ­نشینی از آنها به کار می­برند.» این موضوع باعث می­شود که فرد به خود و دیگران احترام بگذارد.

اکثر افراد متوجه این موضوع هستند که چقدر ارزش­گذاری برای خود در تقویت عزت نفس مادر حائر اهمیت است. این موضوع ویژگی بسیار عالی به شمار می­آید که به هدف و جهت­ گیری درونی قوی در زندگی کمک کند. تلاش افراد در افزایش اعتماد به نفس برای این درک بسیار ضروری است و بالا بردن اعتماد به نفس توسط افرادی که با آنها تعامل دارند، بهترین هدیه­ای است که می­توانند به یک مادر بدهند. البته بزرگ ترین کمک برای ساختن اعتماد به نفس قوی مادر پذیرفتن توسط خود فرد است.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

پرورش عزت نفس در مادران

از کودکی عزت نفس شکل می­گیرد که عزت نفس در مادران در پرورش این موضوع بسیار دخیل است. کودکان در حال رشد دائماً در حال توسعه سبک زندگی، سبک اجتماعی و برنامه خود هستند. اینچنین است که آنها عقاید و احساسات خود را بروز می­دهند.

عزت نفس را می­توان اینگونه تعریف کرد که افراد خود را چگونه می­بینند. آنها در مورد خود و توانایی خود در انجام کارها فکر می­کنند. این بستگی به میزان احساس دوست داشتن آنها و میزان حمایت و تشویق (یا انتقاد) از افراد مهم زندگی خود مانند والدین و معلمان یا حتی بهترین دوستان خود دارد.

در این مدت والدین برای تأثیرگذاری بر شخصیت در حال رشد کودکان فرصت­ های زیادی را دارند. با انجام این آموزش­ ها کودک را حمایت می­کنند که در پرورش افکار و عزت نفس مادران در آینده و رسیدن به راه­ های منتهی به موفقیت در آینده بسیار نقش بسزایی دارد.

اگرچه انسان ها روز به روز مستقل­ تر می­شوند، اما همچنان برای رزق و روزی، مربیگری و راهنمایی، محدودیت­ ها، آرامش و تأیید به والدین خود نیاز دارند. متأسفانه کودکان همیشه قدردان تلاش های والدین نیستند. گرچه والدین برای موفق شدن فرزندانشان انتظار قدردانی از فرزندان را ندارند. رشد سالم اعتماد به نفس در افراد مستلزم عشق و مراقبتی است که والدین برای آنها فراهم می­آورند.

یکی از مهم­ترین ویژگی­ های اعتماد به نفس سالم، عزت نفس است. عزت نفس مثبت عامل محافظتی برای سلامت روان است. پرورش اعتماد به رفتار اجتماعی مثبت کمک می­کند و زمانی که فرد دچار استرس و موقعیت­های منفی می­شود، به عنوان یک حائل عمل می­کند.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

چگونه عزت نفس در مادران را پرورش دهیم؟

پنج ایده برای پرورش عزت نفس در مادران را در ادامه برای شما توضیح می دهیم:

 1. از دوران کودکی باید شروع کرد. مراقبت از خودمان با ارزش آن (ارزشی که برای خود قائل می­شویم) شروع می شود. برای مراقبت از خود برای زمان، پرس و جو را با عشق و دلسوزی شروع کرد.
 2. بازسازی و تغییر نام: افراد به عنوان مادران باید از نحوه فکر کردن در مورد نقش­ هایشان تغییر کنند. مادر می­تواند تمام عمر خود را به مسئولت پذیری در قبال خانواده بگذراند، اما وقتی می تواند این مسئولیت را با شریک زندگی خود تقسیم کند، بهترین راه این است که از حمایت شریک زندگی، دوستان و حتی فرزندانش لذت ببرد.
 3. به اندازه کافی خوب باشید. اکثر زنان این حس را دارند که در حال کاهش هستند. افراد انتظار زیادی از خود دارند. چه بسا بیشتر از توقع هایشان از پس کار برمی آیند، اما چیزی که اهمیت دارد این است که افراد باید به خود اجازه دهند که به اندازه کافی خوب باشند.
 4. کاری انجام دهید که شما را خوشحال می کند. مادران باید متوجه این موضوع باشند که انجام کار برای خودشان خودخواهی نیست، بلکه با این کار ثابت می­کند که فردی قوی و سالم است. خوشایندی این موضوع در این است که از آن به عنوان الگو برداری فرزند استفاده کنیم که فرزند آنها را یاد بگیرد و این کار را در آینده برای خودش انجام دهد.
 5. مراقبت از خود مراقبت از آنها است. تلاش برای تعادل و حک کردن فضای مراقبت از خود، قدرت و انرژی را برای کمک به دیگران دوباره پر می کند. حائز اهمیت است که در مورد مراقبت افراد از خود به عنوان راهی برای پرورش خود فکر کنند که بتوانند خانواده خود را بهتر پرورش دهند.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

حفظ حس عزت نفس خود به عنوان مادر در خانه

مادر علاوه بر مادر بودن باید در زندگی نقش خودش را نیز بازی کند. اگر مادر فقط در نقش مادر باشد، در مرحله اول عزت نفس در مادران از بین می­رود. بعد از آن وقتی برای کارهای خودش ندارد، ممکن است حتی اصلاً بطورکل علایق خود را فراموش کند و احساس کند که فردی است که توسط دیگران دیده نمی شود که با این امر احساس کم ارزشی کند. در حدی که فقط از خدمت به افراد خانواده احساس خوشحالی و مفید بودن داشته باشد. مادر باید در زندگی برای خود وقت بگذارد و ارزش قائل شود، چون ممکن است در آینده برای خانواده فردی خسته کننده به نظر برسد.

روانشناس بالینی جسیکا میشلسون، اغلب این اظهارات را از طرف مشتریان خود می شنود که مادران با ماندن در خانه به احساس خود آسیب می­رسانند که کار کاملاً اشتباهی است. در حقیقت، اگر ماندن در خانه با ارزش های اصلی شما هماهنگ باشد، می تواند آن را کاملاً تقویت کند.

والدین بودن کار بسیار سختی است، لذا از خودگذشتگی در مادران نباید به حدی باشد که از پرورش اعتماد به نفس خود غافل شوند، بنابراین اگر این از خودگذشتگی برای منافع و نیازهای دیگران باشد، حس اعتماد به نفس مادر از بین خواهد رفت.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

چرا مراقبت از خود برای مادران مهم است؟

مادر بودن یکی از جالب ترین و در عین حال خسته کننده ترین مشاغل جهان است. شما مسئول زندگی شخص دیگری هستید. شما بچه های خود را دوست دارید و می خواهید مطمئن شوید که آنها عاشق هستند و می توانید بهترین فرصت را برای بیرون رفتن به جهان و موفقیت به آنها بدهید. اما قبل از اینکه بتوانید از فرزندان خود مراقبت کنید، باید عزت نفس در مادران را پرورش دهید.

ممکن است شما عادت داشته باشید که دیگران را پیش روی خود قرار دهید و این یک کیفیت زیبا است. متأسفانه هنگامی که شما به این کار ادامه می دهید، سلامت روانی و بهزیستی شما می تواند رنج ببرد. به همین دلیل برای شرکت در فعالیت­هایی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید، بسیار مهم است. اهمیت مراقبت از خود برای مادران بسیار ارزشمند است.

برخی از علائم افسردگی پس از زایمان آورده شده است:

 • خلق و خوی افسرده یا نوسانات خلقی شدید
 • در پیوند با کودک خود مشکل دارید
 • کمبود خواب (بی خوابی) یا خواب زیاد
 • افکار خودکشی یا مرگ
 • کاهش علاقه و لذت در فعالیتهایی که قبلاً از آن لذت می بردید
 • از ترس یا احساس عدم کفایت که شما مادر خوبی نیستید
 • افکار شرم یا گناه
 • افکار آسیب رساندن به خود یا کودک شما

اگر هر یک از این علائم را تجربه می کنید، مراجعه به پزشک بسیار مهم است. این شرایطی است که یک درمانگر می تواند از شما پشتیبانی کند و به شما در بهبودی کمک کند.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

 

نقشی که رسانه در پرورش عزت نفس ایفا می کند

افراد خانواده و نقشی که عزت نفس در مادران در پرورش عزت نفس آن و مقابله با افکار منفی دارد، به عنوان نقشی حیاتی است که راه را برای آینده در پرورش عزت نفس هموار می­سازد. این کار بر عزت نفس افراد خانواده به خصوص مادر خانواده تأثیر چشمگیری دارد.

با این­حال والدین باید به نحوه تأثیر آن بر فرزندان نگاه کرده و فراگیر شدن آن را در خانه خود شناسایی کنند.

با پیشرفت فناوری، تأثیر رسانه­ها بر افکار بسیار قوی­تر از قبل شده است. رسانه ­ها در حال حاضر ابزاری قدرتمند برای تأثیرگذاری بر پرورش اعتماد به نفس و عزت نفس هستند.

جامعه اغلب به سرعت رسانه­ ها را مورد سرزنش قرار می­دهد که همه چیز اشتباه خبرگزاری می­شود. رسانه­ ها به دلیل تأثیرگذاری بر افکار و ادراک مردم از زیبایی، نژاد و فرهنگ مورد انتقاد قرار می­گیرند. با این حال، اغلب فراموش می شود که رسانه ها نیز نقش مهم و مثبتی در دنیای ما دارند و بدون آن، بسیاری از موارد ممکن است به خطا بروند.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

مادر همیشه به معنای فداکاری نیست!

افراد به عنوان مادر، به احتمال زیاد خود را برای فرزندان قربانی خواهند کرد. برخی از مادران می گویند که آنها هرگز نمی دانند که تا زمانی که فرزند داشته باشند، می توانند کسی را دوست داشته باشند. قبل از بچه دار شدن، ممکن است کارهایی را برای خود انجام داده باشند، مانند ماساژ، خرید یا سرگرمی. اما هنگامی که فرزند می آورند، قبل از خود به آنها فکر می کنند.

منحنی کردن انگیزه به ایثارگر بسیار مهم است. مواقعی وجود دارد که مادر نیازهای خود را بر روی مشعل پشتی قرار می­دهد، اما مراقبت از خود برای پایه گذاری ضروری است. اهمیت مراقبت از خود برای مادران به این معنی است که شما برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید، وقت می­گیرید. شاید این به معنای بیرون رفتن برای شام با شریک زندگی خود بوده یا می تواند به معنای بیرون آوردن یک دوست برای قهوه باشد. هر شخصی برای مراقبت از خود تعریف متفاوتی دارد. اگر فرد به عنوان مادر استراحت نکند، می سوزد و در نهایت نمی­تواند یک سرپرست خوب باشد، به همین دلیل مراقبت از خود مهم است.

عزت نفس در مادران به طور مستقیم بر عزت نفس فرزند تأثیر­گذار است. روشی که ما افراد خانواده خود را تحسین می­کنیم، می­تواند تأثیر عمیقی بر افزایش عزت نفس آنها داشته باشد. تحقیقات در مورد تحسین و طرز فکر نشان می­دهد که وقتی افراد را به خاطر باهوش بودن تحسین می­کنیم، باعث ترویج یک ذهنیت ثابت می­شود. این پیام را می­فرستد که دستاوردهای آنها مبتنی بر ویژگی است و به چیزی ذاتی گره خورده است.

در مقابل، تمجید از افراد به خاطر سخت کوشی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس آنها می شود. این موضوع بیانگر این است که تلاش فرد عامل مهمی است که او را به موفقیت برساند. عزت نفس مادر یکی از تأثیرگذارترین روش­های تربیت فرزندان و انتقال آن به افراد و مادران آینده در جامعه به شمار می آید.

با عوامل عزت نفس در مادران آشنا شوید!

کلام آخر

عزت نفس در مادران یک فرآیند رشد متقابل در خانواده است. این موضوع برای والدین تعادل بین نیازها و خواسته­ هایشان با نیازها و خواسته­ فرزندانشان به حساب می آید و برای فرزندان، پرورش افکارشان است.

هنگامی که افکار والدین و فرزندان با هم رشد کنند، صمیمیتی در خانواده ایجاد می­شود که حاصل آن به صورت مبادلات محبت­ آمیز و پرخاشگرانه، اشتراک­ گذاری لذت­ها و یادگیری ارزش ­ها بروز پیدا می­کند. این نوع خانواده­ ها برای رشد فردی در جامعه بسیار ارزشمند هستند، زیرا در نهایت باعث ایجاد منبع دانش، مهارت­های مورد نیاز برای جامعه، کار، دوستی می شوند. این کار به طور تدریجی کودک را در آینده به یک والد مناسب تبدیل می­کند.

صمیمیت در خانواده در بهبود عزت نفس افراد، ساختن آینده، محافظت از جامعه و کره زمین بسیار اهمیت دارد.

افراد خانواده از طریق اعمال قدرت در روابط و ارزش­ های اخلاقی خود بر یکدیگر تأثیر می­گذارند. هنگامی که رهبر خانواده با مدیریت صحیح فرزند را پرورش دهد، باعث ایجاد تعادل در پرورش عزت نفس می­شود. برعکس آن بی­ منطقی و بی­نظمی در خانواده­ ها توسط رهبر خانواده نتیجه عکس می­دهد.

کودکان با آموختن اینکه چگونه در قبال خود و افکارشان مسئول باشند، در آینده به والدین با تدبیر و آگاه تبدیل می­شوند که بستگی زیادی به عزت نفس مادر در خانواده دارد.

منابع :

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx