اهداف هوشمند برای ورزشکاران

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

اهداف هوشمند برای ورزشکاران

هر­جا صحبت از جذب موفقیت بین ورزشکاران می­شود، نقش پررنگ روانشناسی را می­توان مشاهده کرد. در عصر امروز، جنبه روانی ورزش به همان اندازه اهمیت دارد که جنبه فیزیکی آن دارد. ورزشکارانی که از ذهنی سازمان­دهی شده برخوردارند، همیشه یک قدم از دیگر رقیبان خود جلو­تر هستند. در این میان تعیین اهداف موفق و هوشمند، می­تواند ذهن ورزشکار را برای رقابتی سخت آماده کند.

هدف گذاری یک تکنیک بسیار قدرتمند برای افزایش عملکرد است، بنابراین یکی از مهم ترین استراتژی هایی است که یک ورزشکار می­تواند برای موفقیت در هر محیطی اجرا کند. این کار به تمرکز فرد کمک می کند و عاملی مهم در حفظ و تقویت انگیزه است. هدف گذاری هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت صورت می­گیرد که اهداف کوتاه مدت به­دلیل نتیجه­گیری سریع، تاثیر بیشتری در انگیزه افراد دارند.

اهداف چگونه تعیین می­شوند؟

هدف گذاری در اصل متدی برای آموزش دادن به ذهن است که می تواند سبب شود انگیزه و تعهد فرد نسبت به کار مهمی که می­خواهد انجام دهد، افزایش پیدا کند. تعیین هدف را می توان از لحاظ زمانی  به سه دسته کلی تقسیم کرد: اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. که این اهداف خود سه نوع هستند:

  • اهداف نتیجه
  • اهداف عملکرد
  • اهداف فرآیند

اهداف هوشمند برای ورزشکاران

 تاثیر اهداف هوشمند برای ورزشکاران

اهداف نتیجه با نتایج خاصی در رقابت سروکار دارند، در حالی که اهداف عملکردی با کمک به ورزشکار برای بهبود در یک دوره زمانی مشخص سروکار دارند. اهداف فرآیند جنبه هایی هستند که یک رقیب باید هنگام اجرای یک مهارت خاص روی آنها تمرکز کند.

اهداف نتیجه، اهدافی هستند که برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب مورد استفاده قرار می­گیرند. این اهداف اصولا در رقابت به کار می­روند؛ مثل زمانی که ورزشکار می­خواهد امتیازی بالا­تر از رقیب خود کسب کند و او را شکست دهد.

اهداف عملکردی برای بهبود توانایی ها و عملکرد ورزشکار در یک محدوده زمانی مشخص به کار می­روند. مانند زمانی که فرد مسابقه ای بزرگ پیش رو دارد و می­داند که با توانایی­های فعلی­اش نمی­تواند به نتیجه مورد­نظر برسد. بنابراین یک هدف عملکردی برای خود مشخص می­کند که با استفاده از آن، باعث پیشرفت خود شود.

در آخر، اهداف فرآیند را داریم؛ این اهداف موضوعاتی هستند که ورزشکار هنگام اجرای یک مهارت خاص باید روی آن­ها تمرکز کند. برای مثال یک بدنساز، هدفی تعیین می­کند که در عرض یک ماه، دو کیلو از وزن خود کم کند. این یک هدف فرآیند است که شخص باید هنگام ورزش به آن توجه کند و تمرین ­های خود را طوری برنامه ریزی کند که به آن دست یابد.

آیا تمام اهداف با نتیجه مطلوب همراه­اند؟

طبیعتا خیر! یک ورزشکار صرفا با تعیین هر هدفی نمی­تواند در مسابقات و تمرینات خود موفق باشد. اهدافی که برای خود مشخص می­کنید باید فاکتور های لازم را برای رسیدن به نتیجه دلخواه داشته باشند. یکی از راه­های موفق هدف­گذاری، تعیین اهداف هوشمند است. اهداف هوشمند برای ورزشکاران مانند نقشه راه عمل می­کند.

یک هدف هوشمند از پنج جز کلیدی تشکیل شده که عامل اصلی موفقیت یک هدف به شمار می­آیند. اگر تمام این عوامل را در هدف گذاری خود جای دهید، احتمال رسیدن به نتیجه دلخواهتان به طور چشمگیری افزایش پیدا می­کند. این پنج عامل عبارتند از:

دقیق بودن

سعی کنید تا­ حد امکان هدف خود را به­طور کامل و دقیق برای خود شرح دهید. این شرح دادن می­تواند در تصورات شما یا روی کاغذ باشد؛ در هر صورت باید کاملا توضیح دهید که چه می­خواهید. برای مثال یک بازیکن فوتبال هجومی برنامه ریزی می­کند که در یک مسابقه 90 دقیقه­ای، 15 بار تلاش به سمت دروازه حریف داشته­ باشد.

اهداف هوشمند برای ورزشکاران

چگونه اهداف هوشمند تعیین کنیم؟

قابل اندازه گیری بودن

هدف یک ورزشکار باید قابل اندازه ­گیری باشد که در نهایت بتوان نتیجه را به راحتی ارزیابی کرد. مانند تعداد گل­های یک بازیکن فوتبال در یک فصل یا تعداد وزنه­هایی که یک وزنه بردار در طول مسابقه می­زند.

دست یافتنی بودن

هدف شما نباید خیلی رویایی و دور از دسترس باشد. در این صورت احتمال رسیدن به آن بسیار کم می­شود و شما پس از تحقق نیافتن آن، ناامید و بی­انگیزه می­شوید. بنابراین سعی کنید اهدافی را انتخاب کنید که مطمعن باشید می­توانید به آن­ها برسید. البته این به آن معنی نیست که اهداف هوشمند برای ورزشکاران باید آسان باشد؛ زیرا هدف به منظور بهبود و پیشرفت شماست.

واقع گرایانه بودن

هر ورزشکاری نقاط ضعف و قوت دارد که در هنگام مشخص کردن هدفش باید به آن­ها توجه داشته باشد. نباید برای کاری برنامه­ریزی کند که راجع به آن محدودیت دارند. در عوض باید تمرکز خود را روی کار­هایی بگذارند که می­توانند به خوبی آن­ها را انجام دهند. اگر بتوانید کارهای کمی را به خوبی انجام دهید، به­مراتب بهتر از این است که در کارهای متعددی غیر حرفه ای عمل کنید.

داشتن برنامه ریزی زمانی

برنامه ریزی زمانی برای اهداف باعث می­شود که ورزشکار از برنامه خود بیشتر آگاه باشد و کارهای خود را به موقع انجام دهد تا بتواند در زمان معینی به هدف خود دست­یابد. برای هدف خود برنامه زمانی مشخص کنید. مثلا بگویید که در طول یک فصل می­خواهید چه کار­هایی انجام دهید.

اهداف هوشمند برای ورزشکاران چه مزایایی دارد؟

نقطه قوت اصلی هدف گذاری این است که بر افزایش انگیزه و اشتیاق افراد برای دستیابی به موفقیتی که می­خواهد تاثیر زیادی می­گذارد. این اهداف باعث می­شوند که ورزشکار در شرایط سخت و طاقت فرسا همچنان به دنبال جذب موفقیت و توسعه فردی باشد.

با این حال ممکن است عیب هایی در تعیین اهداف هوشمند وجود داشته باشد و این موارد باید در اسرع وقت در این فرآیند برطرف شوند. ورزشکاران اغلب ارزشی در تعیین اهداف نمی بینند، آنها را خسته کننده می دانند و زمان زیادی را صرف انجام دادن آن­ها می کنند. آنها همچنین ممکن است اهداف اشتباهی را برای خود تعیین کنند و حتی قبل از شروع شکست بخورند.

آینده نگری کلید اصلی موفقیت در این فرآیند است. ورزشکار باید همواره این نکته را به یاد داشته باشد که در­انتها، تلاش­های او نتیجه می­دهند و این موضوع سبب می­شود که همیشه یک قدم از رقیب خود جلوتر باشند.

اهداف هوشمند برای ورزشکاران

اهداف هوشمند برای ورزشکاران چه تاثیری دارد؟

کلام آخر…

تاثیری که اهداف هوشمند برای ورزشکاران و عملکرد آن­ها دارند باور نکردنی است. هدف گذاری می تواند یکی از مهم ترین مهارت ها برای آموزش ورزشکاران باشد تا به آنها در بهینه سازی عملکردشان کمک کند. می تواند به آنها کمک کند تا روی چیزهای مهم تمرکز کنند و به آنها احساس کنترل بر خود و برنامه­هایشان بدهد. اهداف هوشمند می تواند به ورزشکاران کمک کند تا اعتماد به نفس و توانایی خود برای موفقیت را باور کنند. هدف گذاری می تواند عملکرد را بهبود بخشد، بر انگیزه تأثیر بگذارد و به ورزشکاران کمک کند تا به پتانسیل خود دست یابند.

هیچ ورزشکاری بدون داشتن هدف­ های هوشمند نمی­تواند موفق شود. این اهداف مسیر موفقیت را برای شما هموار می­کنند. پس اگر هنوز برای کاری که می­خواهید انجام دهید برنامه ریزی درستی نکرده­اید، همین حالا دست به کار شوید.

 تاثیر اهداف هوشمند بر عملکرد ورزشکاران آنقدر پررنگ است که اگر آن را درنظر نگیرند، شکست برایشان حتمی خواهد بود.

منبع:

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx